Άγιαξ Κ19-ΑΕΚ Κ19 6-0 (Τελικό)

Το πρώτο τους επίσημο ευρωπαϊκό ματς δίνουν σήμερα οι μικροί της ΑΕΚ, συμμετέχοντας στη διοργάνωση της UEFA, Youth League, το οποίο ουσιαστικά είναι το Champions League των Νέων! Το τμήμα κάτω των 19 ετών της Ένωσης έχει ταξιδέψει στην Ολλανδία από την Τρίτη το μεσημέρι, προκειμένου να αντιμετωπίσει σήμερα στις 14:55 ώρα Ελλάδας τον Άγιαξ εκτός έδρας, στην 1η αγωνιστική του ομίλου.

Οι «κιτρινόμαυροι» είναι έτοιμοι να ζήσουν την εμπειρία αυτή και παράλληλα να διεκδικήσουν ό,τι καλύτερο μπορούν στον όμιλό τους στη διοργάνωση.

Παρακολουθήστε την εξέλιξη του αγώνα σε live ενημέρωση του newsacademies.gr

90+4′ Τέλος του ματς

84′ ΓΚΟΛ 6-0! Στην εκτέλεση του πέναλτι ο Ουνούβαρ ο οποίος στέλνει την μπάλα στα δίχτυα της ΑΕΚ

83′ Πέναλτι του Γκίνη στον Γιένσεν

78′ Αλλαγές για την ΑΕΚ. Χριστόπουλος, Μαχαίρας εκτός, Πατρινός, Μάρκου μέσα

72′ Εκτός ματς οι Μπότμαν, Τίμπερ μέσα οι Ντούγκλας, Αμπίντ αντίστοιχα

71′ Αλλαγή για τον Άγιαξ, τη θέση του Κουν παίρνει ο Ούνουβαρ

67′ ΓΚΟΛ 5-0! Δεύτερος παίκτης ο όποιος στην πρώτη του επαφή που βάζει γκολ, αυτή την φορά ο Ντεστ

66′ Ο Ντεστ στο ματς αντί του Νάναλι

66′ ΓΚΟΛ 4-0! Με το που μπήκε ο Χάνσεν χτίστηκε και σκόρερ για τον Άγιαξ

61′ Πρώτη αλλαγή για τον Άγιαξ, εκτός ο Μπρόμπεϊ, μέσα ο Χάνσεν

51′ Σουτ του Τσιβελεκίδη, μπλόκαρε σταθερά ο Ελ Μάαχ

46′ Η ΑΕΚ μπήκε στο ματς με μια αλλαγή, τη θέση του Μαλισσόβα πήρε ο Ποζατζίδης

46′ Άρχισε το δεύτερο μέρος της αναμέτρησης

Τέλος του πρώτου ημιχρόνου

40′ Η ευκαιρία από τον Χριστόπουλο, με τον τερματοφύλακα του Άγιαξ όμως να μπλοκάρει

34′ Αλλαγή για την ΑΕΚ, τη θέση του Σαρδέλη παίρνει ο Τσέλιος

34′ ΓΚΟΛ 3-0! Κακή η αμυντική λειτουργία της ΑΕΚ, ήρθε και το τρίτο γκολ των γηπεδούχων. Ασίστ του Φαν Χέλντερεν και το γκολ από τον Γένσεν για το 3-0!

28′ ΓΚΟΛ 2-0! Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Νάναλι και ο Άγιαξ παίρνει προβάδισμα δύο τερμάτων

26′ Κίτρινη κάρτα στον Χριστόπουλο

19′ Καλή στιγμή για την ΑΕΚ με την ευκαιρία του Μπούση

6′ ΓΚΟΛ 1-0! Ανοίγουν το σκορ οι Ολλανδοί, ασίστ του Εκέλενκαμπ και το γκολ από τον Κουν

1′ Άρχισε το ματς

ΑΓΙΑΞ (Τζον Χάιτινχα): Ελ Μάαχ, Φαν Χέλντερεν, Χ. Μαντούρο, Μπότμαν, Κέμπερ, Κ. Μαντούρο, Νάναλι, Γένσεν, Μπρόμπεϊ, Εκελενκάμπ, Κουν.

ΑΕΚ (Γιώργος Σίμος): Γκίνης, Σταμούλης, Μαλισσόβας, Τσιβελεκίδης, Μπούσης, Μπογκντάνι, 7. Σαρδέλης, Τάμπας, Χριστόπουλος, Μπότος, Μαχαίρας.