Άνετος και… ωραίος ο Παναθηναϊκός!

Με σχετική άνεση ο Παναθηναϊκός κατάφερε να νικήσει τον Πλατανιά με 3-0 στο Νότιο όμιλο της Superleague K17, δείχνοντας την ανωτερότητά του στο αγώνα.

Οι Κρητικοί ιδιαίτερα στο πρώτο ημίχρονο δεν μπόρεσαν να ακολουθήσουν τον ρυθμό του Παναθηναϊκού, ο οποίος στο 25′ προηγήθηκε με 1-0. Ο Ηλιάδης έκανε το «γέμισμα» στην αντίπαλη περιοχή με τον τερματοφύλακα να υπολογίζει λάθος και στην επαναφορά ο Τζαβίδας με πλασέ να ανοίγει το σκορ.

Τα πάντα έγιναν πιο εύκολα και στο 35′ οι «πράσινοι» σημείωσαν και το 2-0, όταν ο Ηλιάδης εκτέλεσε το κόρνερ και ο Καραγιάννης με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το σκορ του ημιχρόνου.

Στο δεύτερο μέρος της αναμέτρησης ο Παναθηναϊκός από νωρίς διαμόρφωσε το 3-0, καθώς στο 54′ ο Μαυρουδής έδωσε την ασίστ στον Βαγιανίδη και εκείνος σημείωσε το τελικό αποτέλεσμα.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Σωτήρης Συλαϊδόπουλος): Χριστοδούλης, Βαγιανίδης, Ζαγαρίτης, Σπίνος, Καραγιάννης, Μαυρουδής, Τζαβίδας, Ηλιάδης, Σερπέζης, Αθανασακόπουλος, Δάχτυλας, ενώ αγωνίστηκαν και οι Κώτσας, Ντοματάς, Καλαμπόκας, Τσιμπόκας, Σαμαράς.

ΠΛΑΤΑΝΙΑΣ (Γιώργος Ριτζάκης): Γεωργιλαδάκης, Ψαρουδάκης, Σαρρής, Μαράκης, Νιαυραδάκης, Τζουγκράκης, Καραταράκης (55′ Μάλαμας), Στεφανίδης (40′ Φασαράκης), Νικόλι (75′ Αλιφιεράκης), Σταυρουλάκης (80′ Γιαννικάκης), Παπιομίτογλου (70′ Νταγκουνάκης).