Άξιζε, αλλά δεν τα κατάφερε η εθνική Νέων!

Δεν μπόρεσε η εθνική Νέων να πάρει την πρόκριση στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα 2017, μέσω της Elite Round, καθώς τερμάτισε δεύτερη στον 1ο όμιλο της διοργάνωσης. Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα αναδείχθηκε ισόπαλο στο τρίτο και τελευταίο ματς με την Ολλανδία χωρίς σκορ (0-0), αποτέλεσμα το οποίο ευνοούσε την Ολλανδία η οποία και τερμάτισε στην πρώτη θέση και πήρε την πρόκριση.

Στον αγώνα η Εθνική προσπάθησε να βάλει το γκολ που θα έκανε τη διαφορά με τις… απειλές των Βρουσάι και Καμπετσή, χωρίς όμως να φτάνουν στον επιθυμητό στόχο. Όμως την πρώτη καλή ευκαιρία στον αγώνα την είχε η Ολλανδία, όταν στο 4′ η προσπάθεια του Πιρού σταμάτησε στο δοκάρι και ένα λεπτό μετά η Ελλάδα απάντησε με τον Παυλίδη αλλά μπλόκαρε Μπάιλο!

Στο δεύτερο ημίχρονο η Ολλανδία είχε την ευκαιρία να προηγηθεί στο 81′ με το πέναλτι του Καντίογλου, αλλά ο τερματοφύλακας του ΠΑΟΚ, Σιαμπάνης, είπε «όχι» και κράτησε ανέπαφη την εστία του.

Στη συνέχεια όμως η Εθνική μας δεν μπόρεσε να εκμεταλλευτεί ψυχολογικά την απόκρουση του Σιαμπάνη και έτσι έμεινε το 0-0, με συνέπεια η Ελλάδα να μην συνεχίζει στη διοργάνωση.

ΕΛΛΑΔΑ (Γιάννης Γκούμας): Σιαμπάνης, Κατράνης, Ευαγγέλου, Λάμπρου (70′ Μπαστιάνος), Μίγγος, Φουάσης (88′ Μπουζούκης), Βρουσάι, Ρέτσος, Νάτσος, Καμπετσής, Παυλίδης.

ΟΛΛΑΝΔΙΑ (Μάαρτεν Στεκέλενμπουργκ): Μπάιλο, Φλοράνους, Φαν Ντρόνγκελεν, Γουίντζαλ, Ντε Βιτ, Καντιόγλου (90+2′ Χοογκμά), Κουπμέινερς, Πιρόε, Κλάιφερτ, Ζεεφούικ, Κονγκολό (78′ Φαν Μπέργκεν).