Έκανε αυτό που έπρεπε ο ΠΑΟΚ και πήγε στο +3!

Μετά την απώλεια βαθμών του Παναθηναϊκού από τον Πανιώνιο με το ισόπαλο 2-2, ο ΠΑΟΚ έπρεπε να πάρει τη νίκη στην έδρα του κόντρα στην Ξάνθη, έτσι ώστε να αυξήσει τη διαφορά του από τον δεύτερο Παναθηναϊκό!

Οι Θεσσαλονικείς έπαιξαν όσο χρειάστηκε και κατέκτησαν το τρίποντο με το υπέρ τους 3-0 στο αθλητικό κέντρο Lolas και πλέον βρίσκονται στην κορυφή στο +3 από τη δεύτερη θέση!

Το πρώτο ημίχρονο δεν διεκδίκησε δάφνες ποιότητας. Ο ΠΑΟΚ είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων, αλλά δεν κατάφερε να απειλήσει την αντίπαλη εστία, πέρα από δύο καλές ευκαιρίες με Κόζακ και Μαρκόφσκι. Εν τέλει ο Δικέφαλος βρήκε την λύση ένα λεπτό πριν την λήξη του πρώτου μέρους.

Ο Χατζηστραβός έβγαλε την ασίστ στον Μαρκόφσκι και αυτός με ωραίο πλασέ έκανε το 1-0, που ήταν και το σκορ του πρώτου μέρους.

Το ξεκίνημα στο δεύτερο μέρος ήταν ιδανικό και κλείδωσε νωρίς τη νίκη. Στο 50′ ο Λύρατζης συνδυάστηκε με τον Κόζακ και με μία σέντρα-σουτ κρέμασε τον αντίπαλο τερματοφύλακα για το 2-0. Ο ΠΑΟΚ κυριάρχησε απόλυτα σε όλο το δεύτερο ημίχρονο και στο 63′ έφτασε με τον Γκαργκαλατζίδη στο τελικό 3-0, μετά από ασίστ του Διαμαντή.

Να σημειωθεί πως η Ξάνθη τελείωσε το ματς με δέκα παίκτες, καθώς στις καθυστερήσεις αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα ο Χασάνογλου.

ΠΑΟΚ (Πάμπλο Γκαρσία): Σιαμπάνης, Λύρατζης, Τσαούσης, Μιχαηλίδης, Διαμαντής, Μανιώτης (60′ Τσιγγάρας), Χατζηστραβός, Μπαλογιάννης, Κόζακ (70′ Γαϊτανίδης), Μαρκόφσκι, Τζοβάρας (46′ Γκαργκαλατζίδης).

ΞΑΝΘΗ (Κώστας Προδρομίτης): Ζουρνατζίδης, Γιανναράκης, Πεταλωτής, Χασάνογλου, Τριανταφύλλου, Θεοφυλάκης (63′ Ιωάννου), Τσέλα (75′ Πατσιώρας), Αγγελόπουλος, Τσάπαρης, Σουλεϊμάν (88′ Γκίκας), Σαμπανίδης.