Έκανε τη διαφορά στο πρώτο ημίχρονο

Ο Ολυμπιακός ήταν ο μεγάλος νικητής στο ντέρμπι της 8ης αγωνιστικής της Super League Κ20. Οι «ερυθρόλευκοι» νίκησαν 2-0, εκμεταλλευόμενοι την κυριαρχία τους στο πρώτο ημίχρονο. Ανέβηκε ο ΠΑΟΚ στο δεύτερο και θα μπορούσε να είχε ισοφαρίσει. Ο Ανδρούτσος στο 45’ και ο Ξενιτίδης στο 91’ πέτυχαν τα γκολ του Ολυμπιακού.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά στο πρώτο ημίχρονο και κυριάρχησαν. Ναι μεν σκόραραν στο τέλος (45’) με πλασέ του Ανδρούτσου από σέντρα του Βρουσάι, ωστόσο είχαν πολλές ευκαιρίες να το κάνουν νωρίτερα. Πιο χαρακτηριστικές στιγμές ήταν αναμφίβολα τα δύο δοκάρια, με τον Ανδρούτσο στο 3’ και με τον Κηπουρό στο 39’, ενώ μεγάλες στιγμές χάθηκαν, επίσης, στο 12’ με τον Κηπουρό, στο 14’ με τον Ανδρούτσο, στο 19’ με τον Τασιούλη, στο 34’ με τον Μεγαρίτη και στο 41’ με τον Λάμπρου.

Ο ΠΑΟΚ, ο οποίος στο πρώτο ημίχρονο ήταν… χαμένος, ανέβασε κάπως την απόδοσή του μετά τη συμπλήρωση μίας ώρα αγώνα. Δεν κατάφερε να σκοράρει, αλλά θα μπορούσε να το είχε κάνει είτε στο 66’ με την επικίνδυνη σέντρα του Τζοβάρα (δεν βρέθηκε κανείς να κάνει την προβολή), είτε στο 69’ με το σουτ του Αηδονίδη μέσα από την περιοχή, είτε στο 84’ με την κεφαλιά του Τζοβάρα. Δεν το έκανε, όμως, και ο Ολυμπιακός «χτύπησε» και δεύτερη φορά. Συγκεκριμένα, σε μία υποδειγματική αντεπίθεση στο 91’, ο Βρουσάι έδωσε νέα ασίστ, τη δεύτερη σήμερα, και ο Ξενιτίδης με σουτ μέσα από την περιοχή τελείωσε ιδανικά τη φάση.

Δείτε ΕΔΩ τη live ενημέρωση από το newsacademies.gr.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Βασίλης Βούζας): Αγγελόπουλος, Πανάγου, Τσιμίκας, Νικολάου, Τόλι, Λάμπρου (80’ Καπετσής), Τασιούλης (64’ Κωστανάσιος), Μεγαρίτης, Ανδρούτσος, Κηπουρός (72’ Ξενιτίδης), Βρουσάι.

ΠΑΟΚ (Πάμπλο Γκαρσία): Σιαμπάνης, Παπαθανασίου, Γιαλαμούδης, Δημητρίου, Δοδοντσάκης, Μελετίδης, Ματθαίου, Μίσκοβιτς (57’ Αηδονίδης), Κωνσταντίνου (46’ Σταθόπουλος), Δημητριάδης (46’ Τζοβάρας), Χατζηδίμπας.