Έκλεισε με τεσσάρα ο Παναθηναϊκός στους Κ17

Με νίκη 4-0 επί του Λεβαδειακού εκτός έδρας ολοκλήρωσαν τις φετινές τους υποχρεώσεις οι Εφηβοι του Παναθηναϊκού και την αφιέρωσαν στον συμπαίκτη τους Αργύρη Δουγένη που τραυματίστηκε σοβαρά την προηγούμενη εβδομάδα

Το… καλύτερο για το τέλος φύλαξε η ομάδα Κ17 του Παναθηναϊκού που ήταν καταιγιστική στη Λιβαδειά και επικράτησε με το εντυπωσιακό 4-0 της αντίστοιχης ομάδας του Λεβαδειακού στον αγώνα που διεξήχθη στις Αθλητικές Εγκαταστάσεις της ΕΠΣ Βοιωτίας στο πλαίσιο της 7ης αγωνιστικής του 4ου γύρου του Α΄Ομίλου του Πρωταθλήματος Κ17 Super League.

Πολύ καλύτεροι από τον αντίπαλό τους οι «πράσινοι» ολοκλήρωσαν τις υποχρεώσεις τους για το φετινό πρωτάθλημα με μια εμφατική νίκη σε έναν αγώνα κατά τη διάρκεια του οποίου κυριάρχησαν ολοκληρωτικά από την αρχή μέχρι το τέλος χάνοντας ευκαιρίες για ακόμα μεγαλύτερο σκορ. Το «τριφύλλι» μπήκε από την αρχή δυνατά στην αναμέτρηση, είχε καλό ρυθμό και πολύ καλή απόδοση έχοντας την κατοχή της μπάλας και δημιουργώντας ευκαιρίες με μεγάλη συχνότητα. Παρά ταύτα το ημίχρονο ολοκληρώθηκε μόλις με 1-0 χάρη στο γκολ του Σούλτσε στο 30’.

Η εικόνα και ο ρυθμός του αγώνα δεν άλλαξαν στην επανάληψη με τους «πράσινους» να κυριαρχούν στον αγωνιστικό χώρο και να δημιουργούν συνέχεια ευκαιρίες. Ο Χριστοδούλου στο 55’ «έγραψε» το 2-0 και ουσιαστικά τελείωσε την αναμέτρηση, ωστόσο οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να πιέζουν και επιβραβεύθηκαν με δύο ακόμη γκολ από τους Μιχαήλ και Μαντζώρο στο 70’ και το 77’ αντίστοιχα. Το 4-0 ήταν και το τελικό σκορ στον τελευταίο αγώνα της σεζόν για τους Εφηβους του Παναθηναϊκού που θέλησαν να αφιερώσουν τη νίκη τους στον άτυχο συμπαίκτη τους, Αργύρη Δουγένη που υπέστη ρήξη χιαστών την προηγούμενη εβδομάδα και υποβλήθηκε σε επέμβαση αποκατάστασης.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Σωτήρης Συλαΐδόπουλος): Κακοσσαίος, Παλασκώνης, Ζωγραφάκης, Μανιδάκης, Νταμπίζας, Τουρούκης, Εμμανουηλίδης, Σκεντεράι, Σούλτσε, Καλομοίρης, Χριστοδούλου. Επιπλέον, αγωνίστηκαν και οι: Μαντζώρος, Μιχαήλ, Κολλόκας, Πογιάννης, Βενέτης