Ένα ακόμη βήμα για την πρόκριση…

Τη νίκη στην έδρα του Πανιωνίου, κατάφεραν και πήραν οι Κ17 του Ολυμπιακού με 2-0 για το Νότιο όμιλο της Superleague K17. Οι «ερυθρόλευκοι» με τη νίκη αυτή διατήρησαν τη διαφορά των τεσσάρων βαθμών από τον τρίτο Παναθηναϊκό και έκαναν ένα ακόμη βήμα προς την τελική φάση της διοργάνωσης!

Η ομάδα του Πειραιά μόλις στο 2′ του αγώνα κατάφερε να πάρει κεφάλι στο σκορ και ουσιαστικά να πάρει τον έλεγχο του ματς. Συγκεκριμένα, ο Γκοτζαμανίδης πήρε την κεφαλιά μέσα στην αντίπαλη περιοχή και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 0-1!

Ο Πανιώνιος στο 14′ προσπάθησε να απαντήσει στο γκολ με την ευκαιρία του Δαυίδη, αλλά μπλόκαρε ο Νικοπολίδης και κράτησε ανέπαφη την εστία του. Στο δεύτερο ημίχρονο ο Ολυμπιακός και πάλι μπήκε δυνατά και είχε δύο καλές ευκαιρίες με τους Ντουμάνη και Βοΐλη στο 47′ και 49′ αντίστοιχα, χωρίς όμως να σκοράρουν, ενώ είχε και δοκάρι στο 51′ ο Κατσούκης σε απευθείας εκτέλεση φάουλ!

Στο 77′ ο τερματοφύλακας του Πανιωνίου, Τζώρτζης, πραγματοποίησε πολύ καλή επέμβαση στην κεφαλιά του Μπουλάρι μετά από σέντρα του Ντουμάνη, ενώ το τελικό 0-2 διαμορφώθηκε στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων, όταν ο Μπουλάρι πήρε το πέναλτι και ο Παπαδόπουλος σημείωσε το γκολ από τα έντεκα βήματα.

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Κώστας Ζαλάβρας): Τζώρτζης, Ιωαννίδης, Ποντικάκος, Καμπουρούδης, Μίκο, Ζώτος, Μαχαίρας, Οικονόμου, Δαυίδης (90+3′ Γιατζάι), Πάτσης (79′ Τούντας), Νομικός (65′ Καλαμάρης).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Τάσος Θέος): Νικοπολίδης, Κακάμης, Τσερκώνης, Παπαδόπουλος, Γκοτζαμανίδης, Νεοφυτίδης (58′ Γούσιας), Ντουμάνης (89′ Μαργαρίτης), Φυτόπουλος, Βοΐλης (79′ Ζιάκας), Τσιριγώτης (72′ Μπουλάρι), Κατσούκης (85′ Ράμα).