Έξι γκολ και τρεις βαθμούς για την Ξάνθη

«Γεμάτο» ματς έγινε στα Πηγάδια με την Ξάνθη να υποδέχεται την ΑΕΛ για το ματς του Βορείου ομίλου της Super League K17. Οι Ακρίτες κατάφεραν να πάρουν τη νίκη με 4-2, προσφέροντας πλούσιο θέαμα οι δύο ομάδες στον κόσμο που παρακολούθησε από κοντά το ματς.

Μόλις στο 1ο λεπτό και συγκεκριμένα στα 13 δευτερόλεπτα μετά την έναρξη του αγώνα, ο Κοτόπουλος έκανε το 1-0 για τους γηπεδούχους! Η αντίδραση της ΑΕΛ ήταν γρήγορη και στο 15′ ισοφάρισε σε 1-1 με το σουτ του Κερίμ. Όμως ο Κοτόπουλος και πάλι είχε τον λόγο στη συνέχεια και τρία λεπτά μετά την ισοφάριση «έγραψε» το 2-1!

Η Ξάνθη στο 31′ πήρε προβάδισμα δύο γκολ με το τέρμα του Τσιεγγελίδη.

Στο δεύτερο ημίχρονο η ΑΕΛ μείωσε σε 3-2 με τον Ζοτάι και το τελικό 4-2 ήρθε στο 71′ από τον Γκαρνέτα μετά απο την ασίστ του Τσιπούρα.

ΞΑΝΘΗ (Κώστας Προδρομίτης): Κοτσάκης, Δήμος, Τσιεγγελίδης, Νιαζίφογλου, Μανίσογλου, Κωσταρέλης, Μπαζοίδης (60′ Χασάνογλου), Δημητριάδης (68′ Ιγνατιάδης), Γκαρνέτας (75′ Ασήμογλου), Τσιτσεκίδης (57′ Μολώνης), Κοτόπουλος (46′ λ.τρ. Τσιπούρας).

ΑΕΛ (Κώστας Ταξιάρχης): Νικολακούλης, Χατζής (46′ Σταύρος), Παρασχόπουλος, Κερίμ, Τέλιος, Γώγος (23′ λ.τρ. Μαγιάκος), Αετόπουλος (73′ Ριζούλης), Μιλτιάδης, Δρόσος (53′ Χουλιαρόπουλος), Κορτσάρι (83′ Ταμπόσης), Ζοτάι.