Έπαιξε με την… φωτιά ο ΠΑΟΚ, αλλά νίκησε

Φαίνεται πως οι Κ20 του ΠΑΟΚ είχαν το μυαλό τους στο επερχόμενο ματς Ευρώπης με την ακαδημία Πούσκας, αλλά κατάφεραν να πάρουν τη νίκη με 1-0 απέναντι στον Ηρακλή, εντός έδρας. Ο ΠΑΟΚ ήταν καλύτερος στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα, αλλά από την άλλη και ο «Γηραιός» προσπάθησε να φύγει με κάτι καλύτερο από το γήπεδο και μάλιστα απείλησε την εστία των γηπεδούχων, χωρίς όμως να καταφέρει να σημειώσει κάποιο γκολ που θα έκανε τη διαφορά.

Με τον ΠΑΟΚ όμως στο 34’ να είναι η ομάδα στον αγώνα που σημείωσε το γκολ και πήρε τη νίκη με 1-0. Ο Παπαθανασίου σέντραρε από τα δεξιά, με τον Κόζακ να πιάνει την κεφαλιά και να στέλνει την μπάλα στα αντίπαλα δίχτυα για το τελικό αποτέλεσμα.

Στο δεύτερο ημίχρονο όμως όσο περνούσε η ώρα και ο ΠΑΟΚ δεν έβαζε δεύτερο γκολ να… κλειδώσει το ματς, ο Ηρακλής άρχισε να πιέζει και μάλιστα στο τελευταίο δεκάλεπτο είχε δύο σημαντικές ευκαιρίες για την ισοφάριση! Στο 80’ είχε δοκάρι, ενώ στο 87’ τετ α τετ, χωρίς όμως σε κάποια από τις δύο στιγμές να καταφέρνει να σκοράρει.

ΠΑΟΚ (Πάμπλο Γκαρσία): Μούτσα, Παπαθανασίου, Δοδοντσάκης, Δημητρίου, Γιαλαμούδης, Κυριλλίδης (60’ Μελετίδης), Κόζακ (67’ Αηδονίδης), Νουκάρης, Ματθαίου, Χατζηδίμπας, Κωνσταντίνου (60’ Σταθόπουλος).

ΗΡΑΚΛΗΣ: Παπαδόπουλος, Πεχλιβανίδης, Ουρδούδης, Γουνόπουλος, Χατζηδίμπας, Βλαχόπουλος, Βερνάρδος, Ρότας, Δούμτσιος, Ζαμπάζης, Ευθυμίου, αγωνίστηκαν και οι Νέστορας, Δραγάνης, Ζιώγας.