Έπεσαν με ψηλά το κεφάλι οι μικροί του Ολυμπιακού!

Μπορεί να μην κατάφεραν οι Νέοι του Ολυμπιακού να πάρουν τη νίκη απέναντι στη Σπόρτινγκ Λισαβόνας που θα τους έδινε ελπίδες για πρόκριση στην επόμενη φάση του Youth League της UEFA, αλλά τα έδωσαν όλα στην Πορτογαλία και πήραν το ισόπαλο 1-1. Έτσι έμειναν αήττητοι και απέναντι σε μία από τις κορυφαίες ακαδημίες του κόσμου, αφού και στο Ρέντη οι δύο ομάδες είχαν αναδειχθεί ισόπαλες με σκορ 2-2.

Οι «ερυθρόλευκοι» παρά την καλή τους εμφάνιση δεν μπόρεσαν να σημειώσουν ένα δεύτερο γκολ στον αγώνα και να πάρουν το τρίποντο.

Το πρώτο ημίχρονο τα είχε όλα!

Οι γηπεδούχοι πίεζαν από την αρχή για το γκολ, κάτι που κατάφεραν στο 27′ μετά από μία φάση διαρκείας και λάθος αντίδραση των αμυντικών του Θρύλου. Η μπάλα κατέληξε στον Πέδρο Φερέιρα ο οποίος με σουτ άνοιξε το σκορ και έκανε το 1-0!

Ο Ολυμπιακός όμως αντέδρασε αμέσως και μόλις δύο λεπτά μετά, στο 29′, μπόρεσε να ισοφαρίσει και με ωραίο γκολ! Σέντρα του Χατζηιωαννίδη από τα αριστερά, ωραία κεφαλιά του Βοΐλη και 1-1 στον αγώνα!

Στη συνέχεια η Σπόρτινγκ πήρε και πάλι τον έλεγχο του αγώνα, με τον Καράδαη όμως όποτε χρειαζόταν να επεμβαίνει σωστά.

Στο 39′ απέκρουσε το πλασέ του καλύτερου παίκτη της Σπόρτινγκ στη διοργάνωση, Μπαλντέ, ο οποίος βγήκε τετ α τετ με τον Καράδαη, ενώ στο 42′ ο Αγιώτης βρίσκει την μπάλα με το χέρι μέσα στην περιοχή και ο διαιτητής έδειξε την άσπρη βούλα του πέναλτι.

Την εκτέλεση ανέλαβε ο Μπαλντέ, ο οποίος έκανε καλό χτύπημα αλλά ο Καράδαης έδιωξε εντυπωσιακά και κράτησε το 1-1! Σκορ με το οποίο οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Σπόρτινγκ δεν απείλησε ιδιαίτερα τον Ολυμπιακό, ενώ από την άλλη οι «ερυθρόλευκοι» είχαν δύο καλές στιγμές για να σκοράρουν! Στο 72′ το σουτ του Βρουσάι στην κίνηση έξω από τη μεγάλη περιοχή το οποίο κατέληξε άουτ και στο 79′ ο Βοΐλης πήγε να προλάβει τον τερματοφύλακα της Σπόρτινγκ στην έξοδο με γυριστή κεφαλιά, αλλά δεν βρήκε την μπάλα όπως θα ήθελε για να τη στείλει στα δίχτυα!

Από εκεί και πέρα, τα τελευταία δέκα λεπτά η Σπόρτινγκ ήταν αυτή που πίεσε για το γκολ, με τον Ολυμπιακό να προσπαθεί, χωρίς όμως να καταφέρνει κάτι καλό.

Έτσι έμεινε το ματς στο 1-1, με τον Ολυμπιακό να αποκλείεται και μαθηματικά από τη συνέχεια της διοργάνωσης. Το τελευταίο ματς οι «ερυθρόλευκοι» πιτσιρικάδες θα το δώσουν στις 5 Δεκεμβρίου κόντρα στη Γιουβέντους στις αθλητικές εγκαταστάσεις του Ρέντη.