«Έπεσε» με ψηλά το κεφάλι ο Πλατανιάς

Ίσως θα προτιμούσαν στον Πλατανιά να μην πάρουν τον βαθμό της ισοπαλίας στην έδρα του Παναθηναϊκού και να συνεχίσουν να αγωνίζονται τη νέα σεζόν στη μεγάλη κατηγορία. Τα πράγματα όμως ήρθαν έτσι για την πρώτη ομάδα των Κρητικών που υποβιβάστηκε και έτσι ούτε οι Κ20 θα έχουν την ευκαιρία να αγωνίζονται του χρόνου στη Superleague Κ20.

Οι «ερυθρόλευκοι» από την Κρήτη πήραν τον βαθμό της ισοπαλίας στο Κορωπί από τον Παναθηναϊκό με το τελικό 2-2, σε ένα βαθμολογικά αδιάφορο ματς, από τη στιγμή που ο ΠΑΟΚ νίκησε και έτσι οι «πράσινοι» έχασαν κάθε ελπίδα για το πρωτάθλημα.

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν στο 20′ με τον Εμμανουηλίδη, ενώ στο 35′ ο Σινγκ έκανε το 1-1 και ο ίδιος στο 38′ έβαλε μπροστά τον Πλατανιά με 1-2! Το τελικό 2-2 διαμορφώθηκε στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου με το δεύτερο προσωπικό γκολ και του Εμμανουηλίδη.

Ο Παναθηναϊκός είχε την ευκαιρία να πάρει τη νίκη, όμως ο Τζολάκης στο 70′ είπε «όχι» σε πέναλτι του αντιπάλου του, ενώ στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη κάρτα ο Βασιλάκης των φιλοξενούμενων.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Κώστας Φρατζέσκος): Χριστογεώργος, Παλασκώνης, Βενέτης (46′ Δημήτρουλας), Ζερβόπουλος, Παπαθανασίου (46′ Βλαχόπουλος), Θεοδωράκης, Χριστοδούλου, Εμμανουηλίδης, Παπαδόπουλος, Φρατζέσκος (72′ Ξεπαπαδάκης), Μιχαήλ.

ΠΛΑΤΑΝΙΑΣ (Μανώλης Σκύβαλος): Τζολάκης, Βασιλάκης, Τζουανάκης (70′ Νίκολι), Κατσαρός, Τσακμάκης, Σμυρλάκης (80′ Τζουγκράκης), Πουρζιτίδης, Μαθιουδάκης, Σινγκ, Ουές, Αμαραντίδης (46′ Μαρκουλάκης).