Έσπασε το… ρόδι ο Απόλλωνας!

Την πρώτη του νίκη στο φετινό πρωτάθλημα της Superleague Κ20, σημείωσε ο Απόλλων Σμύρνης! Η ομάδα της Ριζούπολης επικράτησε της Κέρκυρας με 3-1 εντός έδρας και συγκεκριμένα στο γήπεδο του Ηρακλείου «Πράσινου Λόφου».

Οι γηπεδούχοι κατάφεραν να προηγηθούν από νωρίς στο πρώτο ημίχρονο με 2-0, καθώς μόλις στο 12′ ο Μεσσήνης έκανε το 1-0 και δύο λεπτά μετά ο Σαρηγιάννης με πέναλτι το 2-0! Από την άλλη ο Ντα Σίλβα στο 44′ μείωσε σε 2-1.

Ο Απόλλωνας όμως και στο δεύτερο ημίχρονο μπήκε δυνατά και κατάφερε να διαμορφώσει το τελικό 3-1 στην αναμέτρηση, με γκολ του Σαχσανίδη στο 65′, παίρνοντας τους τρεις πρώτους του βαθμούς!

Να σημειωθεί πως η Κέρκυρα είχε δύο δοκάρια, ένα με τον Τζάνη και ένα με τον Μίσκου.

ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜΥΡΝΗΣ (Λευτέρης Βελέντζας): Μαυρίδης, Παπακωνσταντίνου (68′ Κανελάκης), Διονέλης, Γεωργακόπουλος, Σπίντζος, Ματάι, Σαχσανίδης, Μεσσήνης, Χρήστου (12′ λ.τρ. Κατσάρας), Σαρηγιάννης (63’Γιαούπη), Κόκκορης.

ΚΕΡΚΥΡΑ (Κώστας Χριστοφοράκης): Θανάσουλας, Βλάχος, Τζάνης, Παναγιωτίδης, Κριστακίεφ, Κέντρος, Νικολούδης, Ντα Σίλβα, Σπάχιου, Λάμπογλου, Μίσκου, ενώ έπαιξαν και οι Μπάρδος, Αθανασίου.