Έσωσε τον βαθμό ο Παναθηναϊκός στο σπίτι του!

Έπεσε από την κορυφή του βαθμολογικού πίνακα ο Παναθηναϊκός στη Superleague K15, μετά την εντός έδρας ισοπαλία με την ΑΕΚ με 2-2. Βέβαια θα πρέπει να αισθάνεται και ικανοποιημένος με τον έναν βαθμό που πήρε στο Κορωπί, αν αναλογιστεί κανείς ότι η ΑΕΚ προηγήθηκε στο παιχνίδι με 0-2!

Μόλις στο 6′ ο Πρωτούλης για τους φιλοξενούμενους έκανε το 0-1 και ο Παναθηναϊκός στη συνέχεια δεν μπόρεσε να αντιδράσει.

Από την πλευρά της η ΑΕΚ όπως στο πρώτο ημίχρονο, έτσι και στο δεύτερο κατάφερε να… χτυπήσει αρκετά νωρίς! Στο 41ο λεπτό της αναμέτρησης σημείωσε το 2-0!

Από εκείνο το σημείο και μετά ο Παναθηναϊκός ανέβασε την απόδοσή του και έτσι κατάφερε να φτάσει και στο τελικό 2-2!

Πρώτα μείωσε σε 1-2 με εύστοχη εκτέλεση του Κωστόπουλου σε πέναλτι το οποίο είχε κερδίσει ο Τόρρα σε ανατροπή στο 51′ και στο 60′ ο Γωγουβίτης έφερε το σκορ στα ίσια, σπρώχνοντας την μπάλα στα δίχτυα έπειτα από εκτέλεση κόρνερ και αναταραχή στην περιοχή της ΑΕΚ.

Παρά το γεγονός ότι το 2-2 έγινε γρήγορα από τον Παναθηναϊκό, στη συνέχεια οι γηπεδούχοι πίεσαν για την ολική ανατροπή, χωρίς όμως να το καταφέρνουν.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Θωμάς Μαυρουδής): Αυγερινός, Πορφυρόπουλος (41′ Τόρρα), Γωγουβίτης, Καρνέσης, Παυλάκης, Φρόκου, Κωστόπουλος, Δημοσθενιάδης, Τζαβίδας (71′ Πουλιάνος), Κρυπαράκος, Τσοντάκης (66′ Γαρμπής).

ΑΕΚ (Βασίλης Παπαδάκης): Μητσόπουλος, Σκαμπαρδώνης, Κανελλόπουλος, Τσιόκρης, Καλτσάς, Λεμονής, Χριστόπουλος, Πρωτούλης, Μιχόπουλος, Βαφειάδης, Λαέρτ.