Έχασε το αήττητο από τον Αστέρα ο Ολυμπιακός στους Κ20

Δεν κατάφερε να διατηρήσει το αήττητό του ο Ολυμπιακός στο πρωτάθλημα της Superleague K20. Οι «ερυθρόλευκοι» ηττήθηκαν στην εξ αναβολής 16η αγωνιστική του πρωταθλήματος από τον Αστέρα Τρίπολης, στην εκτός έδρας αναμέτρηση, με 3-0!

Οι Αρκάδες έπαιξαν πιο παθιασμένα από τους Πειραιώτες και έδειξαν ότι ήθελαν τους τρεις βαθμούς της νίκης, με τον Ολυμπιακό από την πλευρά του να μην μπορεί να υπερασπιστεί το αήττητό του. Έτσι οι «ερυθρόλευκοι» τελείωσαν το πρωτάθλημα με 24 νίκες, 5 ισοπαλίες και 1 ήττα σε σύνολο 30 αγώνων στο πρωτάθλημα, χάνοντας το αήττητο για τρίτη συνεχόμενη χρονιά.

Ο Ολυμπιακός στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου και ενώ το σκορ ήταν στο 0-0, δημιούργησε ευκαιρίες με τους Λάμπρου, Βρουσάι, Καμπετσή και Μεγαρίτη, χωρίς όμως να φτάνει στο γκολ.

Από την άλλη όμως ο Αστέρας είχε την ουσία και στο 64′ έκανε το 1-0 με τον Δουβίκα. Στο 78′ ο Μπαστιάνος σημείωσε το 2-0 και στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων διαμορφώθηκε το 3-0 με τον Συρεγγέλα.

ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ (Απόστολος Χαραλαμπίδης): Τσιφτσής, Τσέκος, Ζήσης, Ευαγγέλου, Άσσεν, Μακροστέργιος, Νικολακόπουλος (76′ Ζήσης), Νάτσης (82′ Μπινιώρης), Συρεγγέλας, Τσιώλης, (62′ Δουβίκας), Μπαστιάνος.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Βασίλης Βούζας): Αγγελόπουλος, Πανάγου (74′ Κιρτζιαλίδης), Φουάσης, Τόλι, Λάμπρου, Πέιος (65′ Βάρκας), Ξύδας, Ξενιτίδης, Καμπετσής, Μεγαρίτης, Κουγιός (46′ λ.τρ. Βρουσάι).