Ήταν καλύτερος και πήρε το ντέρμπι ο Ολυμπιακός!

Στον έναν βαθμό μείωσε ο Ολυμπιακός από την πρώτη θέση του Νοτίου ομίλου της Superleague K17! Οι «ερυθρόλευκοι» πήραν το ντέρμπι με τον Παναθηναϊκό με 2-1 στις αθλητικές εγκαταστάσεις του Ρέντη, μειώνοντας πλέον στον πόντο και έχοντας παράλληλα ένα ματς λιγότερο από τον ΠΑΟ!

Ο Ολυμπιακός εμφανίστηκε καλύτερος στο ματς, ενώ έβγαλε και περισσότερο πάθος στοιχείο το οποίο μέτρησε αρκετά στον αγώνα.

Από νωρίς οι «ερυθρόλευκοι» μπόρεσαν να προηγηθούν στο ματς, καθώς μόλις στο 11′ ο Γεωργαντής έκανε την κάθετη μπαλιά για τον Μπουλάρι ο οποίος βγήκε τετ α τετ και με ωραίο πλασέ έκανε το 1-0!

Ο Παναθηναϊκός μετά το γκολ του Ολυμπιακού έβγαλε αντίδραση στο γήπεδο και κατάφερε να ισοφαρίσει στο 41ο λεπτό της αναμέτρησης. Ωραία ατομική ενέργεια του Σερπέζη, ο οποίος παρά την πίεση τριών αμυντικών του Ολυμπιακού δεν έχασε την μπάλα και με πλασέ «έγραψε» το 1-1 στο ντέρμπι!

Στο δεύτερο ημίχρονο οι «ερυθρόλευκοι» μπήκαν πιο δυνατά στο παιχνίδι και δικαιώθηκαν. Πίεζαν τον Παναθηναϊκό για ένα δεύτερο γκολ, με τους «πράσινους» να φαίνονται κάπως πιο κουρασμένοι απ’ ότι στο πρώτο μέρος και έτσι ο Ολυμπιακός σημείωσε το γκολ της νίκης στο 82′.

Μετά από διώξιμο της άμυνας του Παναθηναϊκού, η μπάλα κατέληξε στον Ράμα ο οποίος έξω από τη μεγάλη περιοχή έκανε το σουτ και έστειλε την μπάλα στο… παραθυράκι της εστίας του Μπότσαρη για το τελικό 2-1!

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Τάσος Θέος): Καραργύρης, Κωνσταντινίδης, Μαρτίνης, Γκοτζαμανίδης, Μποσκουΐδης, Γλυνός, Μουγιός (60′ Τσακίρης), Ράμα, Μπουλάρι (86′ Νικόλης), Φέκκας (90’+2 Τασιάς), Γεωργαντής (90′ Ζαχαράκης).

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Σωτήρης Συλαϊδόπουλος): Μπότσαρης, Βαγιανίδης, Καλαμπόκας, Σπίνος, Ηλιάδης (57′ Σαντικάι), Μαυρουδής (66′ Μπούτσι), Τζαβίδας (80′ Τσιμπόκας), Αλεξανδρόπουλος, Σερπέζης, Αθανασόπουλος (73′ Ζαχαρίτης), Σαμαράς (85′ Ντοματάς).