ΑΕΚ-Ολυμπιακός Κ19 2-3: Ματσάρα και «ερυθρόλευκο» το ντέρμπι (vid)

Ο Ολυμπιακός ήταν ο νικητής στο εξ αναβολής ντέρμπι της 1ης αγωνιστικής της Super League Κ19, κόντρα στην ΑΕΚ.

Οι «ερυθρόλευκοι» νίκησαν εκτός έδρας με 3-2 και κατάφεραν να πιάσουν κορυφή μαζί με τον ΠΑΟΚ, έχοντας κάνει μέχρι τώρα το τέσσερα στα τέσσερα στο πρωτάθλημα των Κ19!

Μόλις στο 5ο λεπτό της αναμέτρησης ο Λιοφάγος έκανε λάθος γύρισμα προς τον Καραργύρη, μπήκε στη φάση ο Κοσίδης, έκλεψε την μπάλα και με πλασέ έκανε το 1-0.

Η απάντηση του Ολυμπιακού ήταν άμεση, κάνοντας το 1-1 στο 12′. Πολύ ωραία προσπάθεια του Τσέλιου ο οποίος αφού έκλεψε την μπάλα στο κέντρο, πέρασε δύο παίκτες, έβγαλε την ασίστ για τον Σταμούλη ο οποίος επίσης έκανε ένα ωραίο πλασέ για το 1-1.

Στο 43′ ο Ολυμπιακός έκλεψε την μπάλα λίγο έξω από την περιοχή με τον Τσέλιο να γίνεται κάτοχος, μπήκε σε αυτήν από πλάγια θέση και με πλασέ «έγραψε» το 1-2!

Ο ίδιος παίκτης στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων του ημιχρόνου έκλεψε την μπάλα έξω από την περιοχή μετά από λάθος διώξιμο και από το ύψος της μεγάλης περιοχής με το δεξί έκανε το 1-3!

Στο δεύτερο ημίχρονο η ΑΕΚ έμεινε με δέκα παίκτες εξαιτίας αποβολής του Βλαχίδη με απευθείας κόκκινη.

Παρόλα αυτά στο 66′ οι γηπεδούχοι μείωσαν σε 2-3 μετά το γύρισμα του Πάπα στην περιοχή και το πλασέ του Κοσίδη.

Ωστόσο ο Ολυμπιακός κράτησε το υπέρ του σκορ και πήρε τους τρεις βαθμούς της νίκης.

Επίσης στο τέλος του αγώνα εξαιτίας της έντασης που υπήρξε, αποβλήθηκε με κόκκινη ο Νικόλης.

ΑΕΚ (Ηλίας Καλοπήτας): Θεοχάρης, Κάτσικας, Κώτσιος (53’ Τσαχματιωτης), Αρβανίτης, Μιτάι, Ποζατζίδης, Ρουκουνάκης, Τσαρούχας (61’ Χριστόπουλος), Μιχόπουλος (53’ Βλαχίδης), Γεωργέας (61′ Πάπα), Κοσίδης.

Ολυμπιακός (Αντώνης Νικοπολίδης): Καραργύρης, Τσάβος, Λιοφάγος, Νικόλης, Χριστοφιλόπουλος, Μαυρουδής, Κίτσος (63’ Αρσενίδης), Μπέλιτς (85’ Λιάτσος), Σταμούλης (81’ Ντόι), Σουρλής, Τσέλιος.