ΑΕΚ – Πανιώνιος Κ19 0-0: Μπορούσε και τη νίκη

Καλό παιχνίδι από τον Πανιώνιο μέσα στο γήπεδο της ΑΕΚ, με τους «κυανέρυθρους» να παίρνουν τον βαθμό της ισοπαλίας με το τελικό 0-0, στο Δημοτικό Στάδιο Γαλατσίου.

Η πρώτη ευκαιρία ανήκε στην ΑΕΚ στο 15’ με σουτ του Κώστα Σταμούλη το οποίο απέκρουσε ο Στράτος Πασαλιμανιώτης, ο οποίος στο 18’ μπλόκαρε και ένα σουτ του Θεοδόση Μαχαίρα. Στο 45+1’ ο Γιώργος Θεοχάρης απέκρουσε δύσκολα στη γωνία του σουτ του Τάσου Κουτσάκη.

Στο 56ο λεπτό μετά από σέντρα του Στέφανου Κάτσικα ο Μιχάλης Κοσίδης έπιασε την κεφαλιά αλλά ο τερματοφύλακας του Πανιωνίου απάντησε με νέα μεγάλη απόκρουση. Ο Πανιώνιος απείλησε στο 62′ λεπτό με σουτ του πρώην παίκτη της ΑΕΚ Γιώργου Σταμάτη κι ο Θεοχάρης απέκρουσε για ακόμη μια φορά. Το ίδιο έγινε και στο 74’ σε σουτ του Κουτσάκη.

Οι τελευταίες μεγάλες ευκαιρίες ανήκαν στην ΑΕΚ. Στο 76′ ο Πασαλιμανιώτης έκανε μεγάλη απόκρουση σε κεφαλιά του Αρβανίτη μετά από φάουλ του Μαχαίρα, ενώ στο 79′ εκτέλεσε και πάλι ο Μαχαίρας για να πιάσει την κεφαλιά ο Καραβίδας και να υποχρεώσει τον αντίπαλο τερματοφύλακα σε νέα μεγάλη επέμβαση.

Στο 81′ του αγώνα η ΑΕΚ έμεινε με δέκα παίκτες, μετά από αποβολή του Καραβίδα με δεύτερη κίτρινη κάρτα.

ΑΕΚ (Ηλίας Καλοπήτας): Θεοχάρης, Κάτσικας, Καραβίδας, Αρβανίτης, Σταμούλης, Ποζατζίδης, Ρουκουνάκης (68′ Κώτσιος), Χριστόπουλος, Κορομηλάς (60′ Τσαρούχας), Μαχαίρας (84′ Τόλιος), Κοσίδης.

Πανιώνιος (Δημήτρης Κοροπούλης): Πασαλιμανιώτης, Λάμψιας (88′ Βλαχάκης), Ρέτσος, Σεμερτζάκης, Μίκο, Μπρέγκου, Μπακούλι (46′ Γρίβας), Κουτσάκης, Σταμάτης, Πίκουλας (57′ Ξυγκόρος), Μούντριχας.