Αλώβητος πριν το ντέρμπι με τον ΠΑΟΚ!

Μία εβδομάδα πριν το ντέρμπι στη Θεσσαλονίκη με τον ΠΑΟΚ, οι Κ20 του Ολυμπιακού νίκησαν τον Πανιώνιο στο Ρέντη με 2-0 για την 22η αγωνιστική της Superleague K20! Οι «ερυθρόλευκοι» έδωσαν ένα δυνατό ματς πριν από το ντέρμπι στο οποίο θα φανεί ποια ομάδα θα συνεχίσει να… καταδιώκει τον πρωτοπόρο Παναθηναϊκό.

Στο ματς ο Πανιώνιος μπήκε δυνατά και είχε καλή ευκαιρία για να ανοίξει το σκορ όταν στο 22′ ο Αποστόλου είχε δοκάρι μετά από ατομική ενέργεια και λάθος της άμυνας των γηπεδούχων.

Το δοκάρι όμως των φιλοξενούμενων «ξύπνησε» τον Ολυμπιακό και ανέβασε την απόδοσή του στη συνέχεια. Έτσι στο 36′ μετά από ατομική ενέργεια του Βάρκα η μπάλα πέρασε στον Χατζηιωαννίδη ο οποίος με σουτ άνοιξε το σκορ στον αγώνα!

Και στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου ημιχρόνου, η άμυνα του Πανιωνίου χάρισε την μπάλα στους παίκτες του Ολυμπιακού, με τον Βάρκα να κερδίζει το πέναλτι. Την εκτέλεση ανέλαβε ο ίδιος και διαμόρφωσε το τελικό 2-0 στο ματς.

Στο δεύτερο ημίχρονο της αναμέτρησης, ο Ολυμπιακός πίεζε για ένα τρίτο γκολ, ενώ και ο Πανιώνιος από την πλευρά του κυνήγησε κάποιο γκολ που θα τον έβαζε ξανά στο παιχνίδι, χωρίς όμως επιτυχία.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Βασίλης Βούζας): Αγγελόπουλος, Πανάγου, Κουγιός, Λάμπρου, Ράμα, Τσερκώνης, Χατζηϊωαννίδης (85′ Τσιριγώτης), Ξενιτίδης (73′ Νεοφυτίδης), Βάρκας, Βρουσάι (65′ Γαλούπης), Βοΐλης.

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Δημήτρης Κοροπούλης): Αστράς, Αγγελής (74′ Νομικός), Τριάντης (48′ Καλαμάρης), Γιάννης, Μίκο, Αντζέλι, Τσιντώνης, Ζώτος (66′ Αρσενίδης), Αποστόλου, Σουσώνης, Γρηγορόπουλος.