Ανατροπή και τρίποντο για Παναθηναϊκό

Παρά το γεγονός ότι ο Πανιώνιος κατάφερε να προηγηθεί στο ματς με τον Παναθηναϊκό, οι «πράσινοι» έφυγαν με τους βαθμούς της νίκης από το γήπεδο της Αργυρούπολης με υπέρ τους 2-1!

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν στο 10′ με το γκολ του Νίνο και στη συνέχεια είχαν καλές ευκαιρίες για να διπλασιάσουν τα τέρματά τους με τον Χαϊκάλη, χωρίς όμως επιτυχία.

Ο Παναθηναϊκός από την πλευρά του στο δεύτερο ημίχρονο μπήκε δυνατά και στο πρώτο 20λεπτο έφτασε στην ανατροπή του σκορ!

Στο 50′ ο Σιδεράς με το κεφάλι, μετά από εκτέλεση φάουλ, κατάφερε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα για το 1-1! Και στο 62′ ο Τουρκοχωρίτης σημείωσε το 2-1 μετά από ωραία οργανωμένη επίθεση των «πρασίνων». Μάλιστα ο Παναθηναϊκός δημιούργησε ευκαιρίες και για τρίτο γκολ, το οποίο όμως δεν ήρθε.

Και λίγο έλειψε να το πληρώσει όταν στο 82′ ο Αρβανίτης από το πέναλτι πλάσαρε ελάχιστα άουτ και έτσι έμεινε το 2-1 υπέρ του Παναθηναϊκού!

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Κώστας Ζαλάβρας): Καλατζής, Γρηγοριάδης, Σιόζιος, Παπαδόπουλος, Κουτσάκης, Ζάχι, Νίνο, Μητρόπαπας, Μιραφιόρι, Κούτρας, Χαϊκάλης, ενώ έπαιξαν και οι Μπαρμπαλιάς, Αρβανίτης, Μιτακίδης, Ζαμάνης.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Κώστας Φρατζέσκος): Γαρδούνης, Σιαφάκας, Λαζαρίδης, Σιδεράς, Ρόμπι, Λιακόπουλος, Δημοσθενιάδης, Τουρκοχωρίτης, Ανθουλάκης, Λιούμης, Νιάρχος, ενώ έπαιξαν και οι Βόσος, Κόμης, Κούτσιας, Σακελαρόπουλος, Λεονδάκης.