Ανεβαίνει… επικίνδυνα η Ξάνθη!

Στην τέταρτη θέση του βαθμολογικού πίνακα βρίσκεται η Ξάνθη μετά και από τη νίκη της στα Γιάννενα κόντρα στον ΠΑΣ με 2-1! Οι γηπεδούχοι έχασαν το αήττητο σερί των τελευταίων πέντε αγώνων και οι Ακρίτες επιβεβαιώνουν και φέτος ότι είναι δυνατοί.

Ο ΠΑΣ ήταν αυτός ο οποίος κατάφερε να προηγηθεί στο πρώτο ημίχρονο, παρά τις ευκαιρίες της Ξάνθης! Στο 31′ ο Λιάτσος σέντραρε και ο Ελ. Παπαδόπουλος με πλασέ άνοιξε το σκορ!

Στο δεύτερο ημίχρονο το σκηνικό ήταν το αντίθετο. Ο ΠΑΣ έκανε κάποιες ευκαιρίες και η Ξάνθη όμως είχε την ουσία! Στο 73′ ο Δουλγέρης «γέμισε» στην αντίπαλη περιοχή με εκτέλεση φάουλ και ο Πεταλωτής με προβολή έκανε το 1-1! Και επτά λεπτά αργότερα ο Σαμπανίδης βγήκε τετ α τετ και με πλασέ διαμόρφωσε το τελικό 1-2.

Να σημειωθεί πως στην φάση του δεύτερου γκολ ο ΠΑΣ διαμαρτυρήθηκε για χέρι του σκόρερ.

ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ (Χρήστος Αγγελής): Παπαϊωάννου, Κάγια, Μελιγκιώτης, Ζώγκος, Βασιλάκης, Νικολόπουλος, Λιάππης (67′ Ντόλοβατς), Λιάσος, Ζαχαρός (58′ Πήλιος), Κ. Παπαδόπουλος, Ελ. Παπαδόπουλος.

ΞΑΝΘΗ (Κώστας Προδρομίτης): Τζελέπης, Πεταλωτής, Γιανναράκης, Χασάνογλου, Παπάζογλου, Αγγελόπουλος, Τσάπαρης (55′ Τσέλα), Δουλγέρης (85′ Δημητρίου), Καλογιάννης (46′ Ιωάννου), Σουλεϊμάν, Σαμπανίδης.

Πηγή: super-fm.