Αποκλεισμός με καλή εμφάνιση για ΠΑΟΚ

Δεν κατάφεραν οι Νέοι του ΠΑΟΚ να ανατρέψουν την εις βάρος τους κατάσταση από τον αγώνα της Θεσσαλονίκης και έτσι αποκλείστηκαν με δεύτερη ήττα από τον Άγιαξ με 2-1. Εξαρχής γνώριζαν όλοι στον ΠΑΟΚ ότι το έργο τους ήταν δύσκολο, αφού στην Ελλάδα είχε ηττηθεί η ομάδα με 2-0 από τους Ολλανδούς και στην εκτός έδρας αναμέτρηση ενώ προσπάθησε για το καλύτερο τελικά επίσης έχασε με 2-1.

Οι Θεσσαλονικείς θα μπορούσαν από το πρώτο κιόλας λεπτό να προηγηθούν, αφού ο Χατζηδίμπας βγήκε τετ α τετ αλλά το πλασέ που επιχείρησε κατέληξε να χτυπήσει σε δύο δοκάρια της εστίας των γηπεδούχων! Παράλληλα, στο 10′ ο Ματθαίου δοκίμασε το πόδι του με ένα ωραίο σουτ, με τον Ντε Λάνγκε όμως να διώχνει και να κρατά το μηδέν!

Από εκεί και πέρα, ο Άγιαξ άρχισε να ανεβάζει ρυθμό και στο 22′ είχε δοκάρι σε τετ α τετ του Ντε Βιτ και το ημίχρονο έμεινε στο 0-0.

Στο 63′ ο ΠΑΟΚ απείλησε και πάλι με τον Σταθόπουλο, ενώ στο 71′ ο διαιτητής έδωσε πέναλτι στον Άγιαξ σε μαρκάρισμα του Δοδοντσάκη και ο Σίραζ ήταν αυτός ο οποίος με την εκτέλεσή του έκανε το 1-0! Η ψυχολογία του ΠΑΟΚ μετά από το 1-0 έπεσε και ο Σίραζ σημείωσε και το 2-0 στο 70′ για τον Άγιαξ, ενώ ο ΠΑΟΚ στο 80′ είχε δεύτερο δοκάρι με τον Τζοβάρα και έξι λεπτά μετά ο Δημητρίου διαμόρφωσε το τελικό 2-1 με δυνατό σουτ.

Το σκορ σίγουρα αδικεί τον ΠΑΟΚ με την εμφάνιση που πραγματοποίησε και αυτό που κρατάνε στην ομάδα από την Θεσσαλονίκη είναι οι εμπειρίες που αποκόμισαν οι νεαροί ποδοσφαιριστές από τους αγώνες τους στην Ευρώπη.

ΑΓΙΑΞ: Ντε Λάνγκε, Μπάκμπουρντ, Ντόεκι, Μπάκερ, Κέμπερ, Ντ. Ντε Βιτ, Κλάιφερτ, Έιτινγκ, Νούνελι, Σιερχούις, Μ. Ντε Βιτ (46′ Φλέμινγκ).

ΠΑΟΚ: Μούτσα, Παπαθανασίου, Δοδοντσάκης, Δημητρίου, Γιαλαμούδης (62′ Σταθόπουλος), Μελετίδης, Νουκάρης, Χατζηδίμπας (46′ Αηδονίδης), Ματθαίου (46′ Τζοβάρας), Λύρατζης και Γκαργκαλατζίδης.