Από ένα ημίχρονο και ισοπαλία στα Γιάννενα

Δεν βγήκε νικητής στην εξ αναβολής αναμέτρηση της 1ης αγωνιστικής ΠΑΣ Γιάννινα-Λεβαδειακός, καθώς το ματς έληξε ισόπαλο με σκορ 1-1. Οι Βοιωτοί παρουσιάστηκαν καλοί ιδιαίτερα στο πρώτο ημίχρονο, όποτε και πραγματοποίησαν καλή εμφάνιση και μάλιστα κατάφεραν να προηγηθούν.

Μόλις στο 13′ ο Λεβαδειακός πήρε κεφάλι στο σκορ, όταν ο Πόρης βρέθηκε σε καλή θέση… βολής και με σουτ έστειλε την μπάλα στα αντίπαλα δίχτυα για το 0-1 των «πρασίνων». Ο ΠΑΣ δεν μπορούσε στη συνέχεια να αντιδράσει, αφού και ο Λεβαδειακός ήταν καλά στημένος στο γήπεδο.

Στο δεύτερο ημίχρονο όμως ο προπονητής των γηπεδούχων, Χρήστος Αγγέλης, πραγματοποίησε και τις τρεις αλλαγές βάζοντας στο ματς τους Γκλεγκλέ, Ζιώγα και Ι. Ψαρρά. Αλλάζοντας αρκετά την εικόνα της ομάδας του προς το καλύτερο και κατάφερε να ισοφαρίσει ο ΠΑΣ το σκορ.

Αρχικά στο 65′ και στο 67′ ο ΠΑΣ είχε καλές ευκαιρίες με τους Μασούρα και Γκλεγκλέ, αλλά και στις δύο περιπτώσεις ο Λύτρας ενήργησε σωστά και διατήρησε ανέπαφη την εστία του. Δεν κατάφερε όμως να κάνει το ίδιο στο 70′ όταν ο Ι. Ψαρράς «γέμισε» από εκτέλεση κόρνερ και ο Γκλεγκλές με πλασέ ισοφάρισε σε 1-1!

Ο Λεβαδειακός όμως δεν το έβαλε κάτω και λίγο έλειψε να έβαζε το γκολ της νίκης, όταν στο 83′ ο Σαραντινός πλάσαρε από κοντά αλλά ο Πατσιούρας έδιωξε σωτήρια και έτσι έμεινε το 1-1, με το οποίο έληξε και ο αγώνας.

ΠΑΣ Γιάννινα (Χρήστος Αγγέλης): Πατσιούρας, N. Ψαρράς, Καινούργιος, Ζήκος, Μαυροπάνος, Τσιέπας, Σιουκουλλάνη (46′ Γκλεγκλές), Μασούρας, Σιχλιμοίρης (46′ Ζιώγας), Μπιμάι, Μούτσιος (46′ Ι. Ψαρράς).

Λεβαδειακός (Ηλίας Λιόντος): Λύτρας, Δαρδαμάνης, Γρηγοριάδης, Βυθούλκας (80′ Γεωργακόπουλος), Μερεντίτης, Χατζηλάμπρος, Πόρης (60′ Λαμσελάρι), Λιάγκας, Σαραντίνης (85′ Φώτος), Νίκας, Ζιμπέρι.

Πηγή: passports.gr.