Ασταμάτητος ο Ολυμπιακός στους Κ20, «καθάρισε» και τον Πλατανιά

Ανεβάζοντας αρκετά την απόδοσή του στο δεύτερο ημίχρονο ο Ολυμπιακός κατάφερε να νικήσει στο Ρέντη τον Πλατανιά με 3-0, για την 26η αγωνιστική της Superleague Κ20. Οι «ερυθρόλευκοι» δεν αντιμετώπισαν κάποιο ιδιαίτερο πρόβλημα απέναντι στον σκληροτράχηλο Πλατανιά και πήραν τους τρεις βαθμούς της νίκης.

Λίγο πριν την ολοκλήρωση του πρώτου ημιχρόνου και συγκεκριμένα στο 43′, ο Φουάσης σέντραρε από τα αριστερά με τον Καμπετσή να πιάνει το σουτ στην κίνηση και να κάνει το 1-0. Στο 79′ οι γηπεδούχοι σημείωσαν το 2-0, όταν Βρουσάι βρέθηκε σε θέση… βολής και σούταρε με τον Κασωτάκη όμως να διώχνει και ο Ξύδας στην επαναφορά να χρίζεται σκόρερ.

Στο 82′ οι φιλοξενούμενοι διαμαρτυρήθηκαν ότι η μπάλα πέρασε τη γραμμή σε προσπάθεια του Ρουσάκη, αλλά ο διαιτητής είχε αντίθετη άποψη και έτσι το ματς συνεχίστηκε κανονικά.

Το τελικό 3-0 διαμορφώθηκε στο 89′ με ωραία ατομική προσπάθεια του Κιρτζιαλίδη, ο οποίος βρέθηκε απέναντι στον Κασωτάκη και με σουτ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα των Κρητικών.

Παράλληλα, να σημειωθεί πως στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Πλατανιάς κέρδισε πέναλτι στην ανατροπή του Πέιου με τον Σκουλουδάκη και την εκτέλεση ανέλαβε ο Ρουσάκης ο οποίος όμως δεν μπόρεσε να κερδίσει τον τερματοφύλακα Αγγελόπουλο καθώς ενήργησε σωστά και απέκρουσε την μπάλα!

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Βασίλης Βούζας): Αγγελόπουλος, Κουγιός (76′ Κιρτζιαλίδης), Φουάσης, Νικολάου, Τόλι, Ξενιτίδης, Βάρκας, Πλέγας (82′ Πέιος), Καμπετσής, Μεγαρίτης, Βρουσάι (71′ Ξύδας).

ΠΛΑΤΑΝΙΑΣ (Νίκος Μαναρώλης): Κασωτάκης, Ουές (64′ Παπαδάκης), Βασιλάκης, Φούφλια, Λάμτσε, Ζίκο (82′ Τσακμάκης), Ρουσάκης, Παπανικολάου, Καμπόσος, Σκουλουδάκης, Τσατσαρώνης (35′ Μαθιουδάκης).