Αφεντικό ο Ολυμπιακός στο ντέρμπι

Πιο δύσκολα απ’ ότι δείχνει το τελικό 4-1, πήρε τη νίκη ο Ολυμπιακός στο ντέρμπι με την ΑΕΚ, στις αθλητικές εγκαταστάσεις του Ρέντη. Όπως και να έχει όμως, το αποτέλεσμα έγραψε 4-1 και τρεις βαθμούς για τους «ερυθρόλευκους» οι οποίοι συνεχίζουν να ελπίζουν στην κατάκτηση του πρωταθλήματος, έχοντας 5 βαθμούς διαφορά από τον πρωτοπόρο Παναθηναϊκό.

Ο Ολυμπιακός μόλις στο 3′ είχε ευκαιρία να σκοράρει με τον Ξενιτίδη και βρήκε δίχτυα στο 17′. Ο Σταύρος Κουγιός έβγαλε ασίστ στον Γιάννη Βάρκα μέσα στην περιοχή και εκείνος με το κεφάλι έκανε το 1-0.

Στο 21′ οι «ερυθρόλευκοι» έχασαν νέα ευκαιρία με τον Χατζηιωαννίδη και στο 38′ με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Κουγιού «έγραψε» το 2-0. Στο 42′ η ΑΕΚ μείωσε σε 2-1 με τον Ασπρογιάννη, ο οποίος εκμεταλλεύτηκε λάθος της άμυνας των γηπεδούχων και πλάσαρε τον Καράδαη.

Στο δεύτερο ημίχρονο η ΑΕΚ αντέδρασε και στο 69′ είχε καλή ευκαιρία με το σουτ του Αντωνίου μέσα από τη μεγάλη περιοχή και τον Καράδαη να διώχνει σε κόρνερ! Στην εκτέλεση του οποίου ο Αντωνίου και πάλι έκανε το πλασέ από κοντά, αλλά ο Καράδαης και πάλι ενήργησε σωστά και έδιωξε με τα πόδια!

Οι συμπαίκτες του γκολκίπερ των γηπεδούχων δεν άφησαν ανεκμετάλλευτο το γεγονός ότι έμεινε το 2-1 και πίεσαν στη συνέχεια για το τρίτο γκολ, το οποίο και ήρθε στο 80′. Ο Τσεβελεκίδης ανέτρεψε τον Βάρκα μέσα στην περιοχή, με τον Βρουσάι να το εκτελεί και να κάνει το 3-1. Τέσσερα λεπτά μετά ήρθε και το 4-1 όταν ο Ξενιτίδης έδωσε στον Βάρκα και εκείνος σημείωσε το δεύτερο προσωπικό του γκολ στον αγώνα.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Βασίλης Βούζας): Καράδαης, Πανάγου, Κουγιός (58′ Τσερκώνης), Λάμπρου, Αγιώτης, Νεοφυτίδης, Χατζηϊωαννίδης (84′ Γαλούπης), Ξενιτίδης, Βάρκας, Βρουσάι, Βοΐλης (70′ Πέιος).

ΑΕΚ (Γιώργος Σίμος): Γκίνης, Σταμούλης (86′ Μπότος), Ψάνης, Τσιβελεκίδης, Μπούσης, Μπάμπης, Ασπρογιάννης, Σαρδέλης (80′ Χρηστόπουλος), Αντωνίου (80′ Ζιώγας), Γιούσης, Σπηλιώτης.