Αφιέρωσαν τη νίκη στα θύματα της Θύρας 7

Συνεχίζουν οι Κ20 τη νικηφόρα πορεία τους στο πρωτάθλημα της Superleague Κ20, καθώς επικράτησαν του Ηρακλή με 2-0 στις αθλητικές εγκαταστάσεις του Ρέντη. Μία νίκη την οποία όλοι οι άνθρωποι του τμήματος κάτω των 20 ετών την αφιέρωσαν στα θύματα της Θύρας 7! Να σημειωθεί πως το Σάββατο η ομάδα των Κ20 έδωσε το «παρών» στο μνημόσυνο που έγινε στο Καραϊσκάκη, στη μνήμη των ανθρώπων που έχασαν τη ζωή τους στις 8/2/1981.

Στο αγωνιστικό κομμάτι, ο Ολυμπιακός μπήκε δυνατά στο ματς και κατάφερε από νωρίς να πάρει κυρίαρχο ρόλο καθώς προηγήθηκε μόλις στο 2′. Ωραία πάσα του Φουάση, πλασέ του Κηπουρού μέσα από τη μεγάλη περιοχή και 1-0 για τον Ολυμπιακό!

Στη συνέχεια δεν άλλαξε το σκηνικό, με τον Ολυμπιακό να έχει τον έλεγχο των κινήσεων και να πιέζει για ένα δεύτερο γκολ. Ιδιαίτερα στο δεύτερο ημίχρονο οι «ερυθρόλευκοι» έχασαν αρκετές ευκαιρίες για να σκοράρουν, κάτι όμως που τελικά κατάφεραν να κάνουν στο 81′ όταν ο Αντωνόπουλος σέντραρε από τα δεξιά και ο Μεγαρίτης με το κεφάλι έστειλε την μπάλα στα αντίπαλα δίχτυα. Μάλιστα έξι λεπτά μετά ο Τσιλίκης είχε δοκάρι σε πλασέ που επιχείρησε μέσα από τη μεγάλη περιοχή!

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Βασίλης Βούζας): Γαβαλάς, Πανάγου, Φουάσης, Λάμπρου, Τόλι, Ξενιτίδης, Τασιούλης (59′ Αντωνόπουλος), Μεγαρίτης, Βάρκας (75′ Τσιλίκης), Κηπουρός (63′ Πέιος), Βρουσάι.

ΗΡΑΚΛΗΣ (Σάκης Αναστασιάδης): Παπαδόπουλος, Χατζηδήμπας, Τσαταλπασίδης, Ορφανίδης, Μυλωνάς (34′ Πεχλιβανίδης λ.τ- 55′ Ρομάριο), Βλαχόπουλος, Δοξάκης, Ντραγάνης, Αμαραντίδης (84′ Αλωπούδης), Νέστωρας, Δούμτσος.