Βαριά ήττα για την ΑΕΚ με 8-1 από τον Άγιαξ…

Την πιο βαριά ήττα στην ιστορία της στην Ευρώπη, γνώρισαν οι Νέοι της ΑΕΚ από τον Άγιαξ στη Ριζούπολη, την Τρίτη το μεσημέρι. Οι «κιτρινόμαυροι» ηττήθηκαν από τους Ολλανδούς με 8-1, για την 5η αγωνιστική του 5ου ομίλου UEFA Youth League!

Από νωρίς ήρθε το 0-1 για τον Άγιαξ με τον Τσε Νούνελι, ενώ ο ίδιος είχε δοκάρι και στο 12′. Στο 24′ ο Νίκολας-Γκέριτ Κουν, έκανε το 0-2 με διαγώνιο σουτ και τρία λεπτά αργότερα ήρθε το 3-0 με τον Τσε Νούνελι ξανά, ενώ το 0-4 έγινε στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου ημιχρόνου από τον Νίκολας-Γκέριτ Κουν.

Επίσης νωρίς στο δεύτερο ημίχρονο ο Άγιαξ βρήκε το δρόμο προς τα δίχτυα και στο 49′ έγινε το 0-5 από τον Βίκτορ Γένσεν, ενώ η πρώτη καλή στιγμή της ΑΕΚ ήρθε στο 56′ με το δοκάρι του Τσέλιου. Στο 67′ έγινε το 0-6 από τον Έρικ Λανσάνα, ενώ δέκα λεπτά μετά ο Νίκολας-Γκέριτ Κουν φτάνοντας το χατ τρικ ήρθε το 0-7 και στο 86′ ο Κένεθ Τέιλορ «έγραψε» το 0-8!

Στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων ήρθε το γκολ της τιμής για την ΑΕΚ με την κεφαλιά του Μπογκντάνι στο 92′.

ΑΕΚ (Γιώργος Σίμος): Γκίνης (46′ Τάφας), Σταμούλης, Τσιβελεκίδης (46′ Καραβίδας), Μπογκντάνι, Μπούσης, Τάμπας (46′ Αρβανίτης), Μπότος, Σαρδέλης (76′ Μπιλικαΐδης), Μαχαίρας (46′ 10.Τσέλιος), Χριστόπουλος, Πατρινός.

ΑΓΙΑΞ (Τζον Χάιτινχα): Ελ Μάαχ, Ντεστ (69′ Ούνουβαρ), Χ. Τίμπερ, Μπότμαν, Ντούγκλας (57′ Λανσάνα), Κ. Τίμπερ (57′ Σαλάχ-Εντίν), Κουν, Τέιλορ (69′ Φαν Χέλντερεν), Χάνσεν (57′ Χόγκερβερφ), Γένσεν, Νούνελι.