Γεμάτοι εμπειρίες, αλλά και άτυχοι οι «ερυθρόλευκοι»

Απέναντι σε μία εκ των κορυφαίων ακαδημιών του κόσμου, οι Νέοι του Ολυμπιακού γνώρισαν βαριά ήττα με 5-0, στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής των ομίλων του Youth League της Uefa! Σε ένα ματς όμως στο οποίο η ομάδα του Πειραιά αναγκάστηκε να αγωνιστεί από το 44′ με παίκτη λιγότερο, εξαιτίας της αυστηρής αποβολής με δεύτερη κίτρινη, του Στάθη Λάμπρου.

Όπως και να έχει όμως η συγκεκριμένη αναμέτρηση ήταν περισσότερο και αγώνας εμπειριών για το μέλλον για τους ποδοσφαιριστές του Βασίλη Βούζα, αφού έζησαν και πρόκειται να ζήσουν και στο «Καμπ Νου» στον αγώνα της πρώτης ομάδας μεγάλες στιγμές. Οι πιτσιρικάδες του Ολυμπιακού είχαν την ευκαιρία να προπονηθούν στις εγκαταστάσεις της Μπαρτσελόνα και να αντιμετωπίσουν παίκτες τους οποίους στο μέλλον θα τους βλέπουμε στην πρώτη ομάδα της Μπαρτσελόνα.

Στο ματς, οι Πειραιώτες κρατούσαν καλά στο παιχνίδι και προσπαθούσαν με αντεπιθέσεις να γίνουν απειλητικοί απέναντι στην εστία της Μπαρτσελόνα. Μπόρεσαν να απειλήσουν στο 25′ με το πλασέ του Βρουσάι από κοντά, το οποίο όμως κατέληξε άουτ.

Από εκεί και πέρα οι γηπεδούχοι ανέβασαν την απόδοσή τους και κατάφεραν στο 28′ να ανοίξουν το σκορ, όταν ο Μινγκέθα βρήκε με σκαφτή μπαλιά τον Πέρεζ ο οποίος από τα αριστερά σούταρε και έκανε το 1-0!

Στο 44′ ήρθε η στιγμή της δεύτερης αυστηρής κίτρινης του Λάμπρου και το αριθμητικό μειονέκτημα δημιούργησε προβλήματα στον Ολυμπιακό. Έτσι στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων του ημιχρόνου, ο Μονσού σημείωσε το 2-0 με απευθείας εκτέλεση φάουλ, με την μπάλα να κοντράρει σε παίκτη του Ολυμπιακού και να αλλάζει πορεία.

Στο δεύτερο μέρος υπήρξε επιθετικός μονόλογος της Μπαρτσελόνα και στο 70′ έγινε το 3-0 με ατομική προσπάθεια του Κολάδο, ο οποίος πέρασε τρεις αμυντικούς και τον τερματοφύλακα! Δέκα λεπτά ήρθε το 4-0 με σκόρερ τον Πέρεθ και στο 88′ ο καλύτερος του αγώνα Ρικάρντ με ατομική προσπάθεια διαμόρφωσε το τελικό 5-0!

Ο Ολυμπιακός ήταν άτυχος στο ματς, διότι εκτός από την κόκκινη που δέχτηκε στο 44′ και άλλαξε τη ροή του αγώνα, έχασε από το παιχνίδι και τους Βρουσάι, Γαλούπη οι οποίοι τραυματίστηκαν και έγιναν αναγκαστικές αλλαγές.

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ (Ντε Λα Τόρε): Πένα, Μινκουέζα (72′ Εσπινάζ), Μπράνταριζ (75′ Φερνάντεζ), Γκαρσία Βίλα, Μοντσού (72′ Τουγκαρινόβ), Πέρεζ, Κολάντο, Αλφόνσο, Κομάς, Πουίγκ, Σαβέριο.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Βούζας): Σκαφίδας, Χατζηιωαννίδης, Αγιώτης, Λάμπρου, Γαλούπης (λ.τρ. 75′ Τσιριγώτης) , Πέιος (46′ Ράμα) , Ξενιτίδης, Τσερκώνης , Βρουσάι (λ.τρ. 52′ Φυτόπουλος), Κωστανάσιος, Βοΐλης.