Διπλό… υποψηφιότητας για Final 4 από Παναθηναϊκό!

Ο Παναθηναϊκός πήρε αυτό που ήθελε στην εκτός έδρας αναμέτρηση με την ΑΕΚ για το Νότιο όμιλο της Superleague K17. Οι «πράσινοι» κατέκτησαν τους τρεις βαθμούς της νίκης με το υπέρ τους 1-0 και έτσι πλησίασαν πλέον την ΑΕΚ που είναι στην τρίτη θέση στους δύο βαθμούς, ενώ από τον δεύτερο Ολυμπιακό είναι έναν πόντο πίσω έχοντας όμως έναν αγώνα παραπάνω.

Στο πρώτο ημίχρονο οι δύο ομάδες έμειναν περισσότερο στο παιχνίδι κέντρου, καθώς δε δημιουργήθηκαν φάσεις για γκολ και ουσιαστικά ο ένας περίμενε τον άλλον. Στο δεύτερο μέρος του ματς όμως άρχισαν οι ομάδες να γίνονται πιο επιθετικές, με τους γηπεδούχους να απειλούν αρχικά με το πλασέ του Μπότου στο 56′ το οποίο πέρασε άουτ.

Λίγα λεπτά μετά και συγκεκριμένα στο 67′ ο Παναθηναϊκός απείλησε με τον Εμμανουηλίδη, με τον τερματοφύλακα της ΑΕΚ να μπλοκάρει σταθερά και στο 76′ σημειώθηκε το γκολ που έκανε τη διαφορά στον αγώνα! Ο πρώτος σκόρερ των «πρασίνων», Εμμανουηλίδης, ήταν αυτός ο οποίος σημείωσε το μοναδικό γκολ του αγώνα και διαμόρφωσε το τελικό 0-1!

ΑΕΚ (Μάρκος Δήμος): Τάφας, Σταμούλης, Μπογκντάνι, Κολιμάτσης, Βασιλόπουλος, Πετρίδης (79′ Στυλιανόπουλος), Μπότος, Μωραϊτάκης (68′ Σαχσανίδης), Σαρδέλης (68′ Βλάχος), Νταούλιας (79′ Μπακίρης), Χριστόπουλος.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Σωτήρης Συλαϊδόπουλος): Χριστογεώργος, Ζωγραφάκης, Βενέτης, Νταμπίζας, Μανιδάκης, Αλεξοπουλος, Εμμανουηλίδης, Σκεντεράι, Δουγένης, Κολώκας, Μιχαήλ, ενώ έπαιξαν και οι Σούλτσε, Μαντζώρος, Θεωδοράκης Χριστοδούλου, Καλομοίρης.