Διπλό… ψυχολογίας για Κέρκυρα στην Τρίπολη

Την εκτός έδρας νίκη απέναντι στον Αστέρα Τρίπολης με 2-1, κατάφεραν να πάρουν οι Κ20 της Κέρκυρας για το πρωτάθλημα της Superleague K20! Οι «Φαίακες» έπαιξαν καλό ποδόσφαιρο, ιδιαίτερα στο δεύτερο ημίχρονο και μπόρεσαν να φτάσουν στην κατάκτηση των τριών βαθμών.

Μάλιστα οι φιλοξενούμενοι αιφνιδίασαν τον αντίπαλό τους, αφού μόλις στο 2ο λεπτό της αναμέτρησης κατάφεραν να προηγηθούν με το πλασέ του Τρεπεκλή. Οι γηπεδούχοι αντέδρασαν και στο 20′ ο Τζανγκ είχε δοκάρι, ενώ στο 30′ ο Ρόμπερτ ισοφάρισε σε 1-1.

Στο δεύτερο ημίχρονο όμως η Κέρκυρα πραγματοποίησε καλή εμφάνιση και στο διάστημα 60′ μέχρι 75′ τα είχε… όλα!

Στο 60′ ο Παναγιωτίδης είχε δοκάρι, ενώ την ίδια κατάληξη είχε δέκα λεπτά μετά η προσπάθεια του Μίσκου και στο 75′ κατάφερε ο Κέβιν να διαμορφώσει το τελικό 1-2 και η Κέρκυρα να φύγει από την Τρίπολη με τη νίκη!

ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ (Γιώργος Γεωργουλόπουος): Καπετάνος, Διαμαντόπουλος, Ρόμπερτ, Ατζουλάς, Ζήσης, Χριστόπουλος (60′ Κομνηνός), Ασημάκης (45′ λ. τρ. Φωτόπουλος), Κανελλόπουλος, Μαρίνος, Νικολακόπουλος, Τζανγκ (75′ Κρεμμύδας).

ΚΕΡΚΥΡΑ (Κώστας Χριστοφοράκης): Παγκράτης, Βλάχος, Τσάνης, Παναγιωτίδης, Κριστακίεφ, Κέντρος, Ζαΐμης, Κέβιν, Τρεπεκλής, Μίσκου, Σπαχίου, ενώ αγωνίστηκαν και οι Λάμπογλου, Μπάρδος, Ανεστούδης.