Δυνατός ο ΠΑΟΚ πέρασε από την Τρίπολη και μείωσε από την κορυφή!

Πιο αποφασιστικός από ποτέ ο ΠΑΟΚ στην Τρίπολη κόντρα στον Αστέρα, που ήθελε μόνο τη νίκη για να μειώσει από την πρώτη θέση που είναι ο Παναθηναϊκός! Οι Θεσσαλονικείς πήραν το τρίποντο με 3-1 απέναντι στον Αστέρα και πλέον βρίσκονται δύο βαθμούς πίσω από την κορυφή, μετά την ισοπαλία του Παναθηναϊκού στο Ρέντη απέναντι στον Ολυμπιακό (0-0).

Αρχικά ο ΠΑΟΚ εμφανίστηκε αγχωμένος, αλλά στο 35′ μετά από ατομική ενέργεια του Χατζηστραβού, έδωσε στον Μαρκόφσκι ο οποίος και έκανε το 0-1 στον αγώνα! Το 0-2 δεν άργησε να έρθει, καθώς στο 42′ με μακρινό σουτ ο Τσαούσης έστειλε την μπάλα στα δίχτυα των γηπεδούχων.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Αστέρας προσπάθησε να αντιδράσει με τον Σιαμπάνη όμως να αποκρούει την ευκαιρία στο 49′ και στο 60′ ο ΠΑΟΚ έκανε το 0-3 με το τετ α τετ του Γκαργκαλατζίδη μετά από ασίστ του Χατζηστραβού.

Οι γηπεδούχοι μετά από δύο λεπτά, 62′, μείωσαν σε 1-3 με την κεφαλιά του Αντζουλά.

ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ (Γιώργος Γεωργουλόπουλος): Τσιμόπουλος, Ασημάκης (46′ Τζέκος), Χριστόπουλος, Αντζουλάς, Ζήσης, Φωτόπουλος, Γλέζος, Κανελλόπουλος, Χασάν, Μαρίνος (60′ Μπλάτσος), Νικολακόπουλος.

ΠΑΟΚ (Πάμπλο Γκαρσία): Σιαμπάνης, Λύρατζης, Τσαούσης, Διαμαντής, Μιχαηλίδης, Τσιγγάρας, Μπαλογιάννης, Χατζηστραβός, Μαρκόφσκι, Γκαργκαλατζίδης, Τζοβάρας.