Δυνατός ο ΠΑΟΚ στο ντέρμπι Θεσσαλονίκης

Ένα εξαιρετικά αποδοτικό ημίχρονο ήταν αρκετό για να επικρατήσει 5-1 του Αρη η Κ15, παρότι βρέθηκε να χάνει 1-0 μέχρι την ανάπαυλα του αγώνα. Ο ΠΑΟΚ είναι πλέον στους 28 βαθμούς και επελαύνει στην κούρσα του πρωταθλήματος.

Η αντεπίθεση για τον ΠΑΟΚ ξεκίνησε στο 56′, οπότε ο Κούτσιας ισοφάρισε το παιχνίδι, έπειτα από ασίστ του Κεδίκογλου. Δύο λεπτά μετά και πάλι ο Κούτσιας, σκόραρε για το 2-1, παίρνοντας την πάσα από τον Σμυρλή. Ο ίδιος παίκτης βρέθηκε κοντά στο 3-1 για τον ΠΑΟΚ, το οποίο επετεύχθη τελικά με αυτογκόλ στο 64′.

Συνέχισε ο Σμυρλής για το 4-1 στο 74′, έπειτα από ασίστ του Σπυριδόπουλου και τέλος, ο Ρούμιαντσεβ πέτυχε το πέμπτο γκολ του ΠΑΟΚ στο 79′, μετά από πάσα του Κούτσια.

ΠΑΟΚ (Απόστολος Παπαβασιλείου): Μπότης, Τασιούρας, Σινανάι (65′ Τόσκος), Ζίλος (45′ Τσέλα), Κουτσίδης, Τσίκος, Σμυρλής, Πιτιλάκος (49′ Κεδίκογλου), Κούτσιας, Κουλούρης (60′ Ρούμιαντσεβ), Μπάμπουρας (45′ Σπυριδόπουλος).