Δύο βαθμούς πίσω από το Final 4 ο Ολυμπιακός!

Με το ένα… πόδι στο Final 4 της Superleague K17, βρίσκεται ο Ολυμπιακός μετά τη νίκη του με 2-0 στις αθλητικές εγκαταστάσεις του Ρέντη με τον Παναθηναϊκό! Οι «ερυθρόλευκοι» πιτσιρικάδες πήραν τους τρεις βαθμούς της νίκης κόντρα στον ΠΑΟ και έτσι έχουν εξασφαλίσει κατά ένα μεγάλο μέρος την παρουσία τους στην τελική φάση του πρωταθλήματος.

Κόντρα στον Παναθηναϊκό ο Ολυμπιακός στο πρώτο ημίχρονο κατάφερε να δημιουργήσει δύο καλές ευκαιρίες για γκολ με τους Κατσούκη, Βοΐλη, χωρίς όμως να βρει τον τρόπο να σκοράρει. Αλλά στο δεύτερο μέρος της αναμέτρησης οι «ερυθρόλευκοι» από νωρίς κατάφεραν να σημειώσουν το γκολ.

Συγκεκριμένα, στο 47′ ο Κατσούκης βρήκε ωραία τον Βοΐλη ο οποίος βρέθηκε τετ α τετ με τον Χριστογεώργο και με πλασέ άνοιξε το σκορ για τον Ολυμπιακό! Δύο λεπτά μετά ο Ντουμάνης επίσης βγήκε απέναντι στον τερματοφύλακα του Παναθηναϊκού, αλλά το πλασέ που επιχείρησε πέρασε ελάχιστα άουτ!

Στη συνέχεια ο Ολυμπιακός είχε την κατοχή της μπάλας, αλλά ο Παναθηναϊκός είχε μεγάλη ευκαιρία για να ισοφαρίσει. Στο 90′ ο Καραγιάννης έπιασε την κεφαλιά μέσα από τη μεγάλη περιοχή του Ολυμπιακού, με την μπάλα όμως να σταματάει στο δοκάρι και στην αντεπίθεση των γηπεδούχων έγινε το 2-0! Ατομική ενέργεια και πλασέ του Τσιριγώτη, διαμορφώνοντας το τελικό αποτέλεσμα στον αγώνα.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Τάσος Θέος): Νικοπολίδης, Μαργαρίτης, Γαλούπης, Παπαδόπουλος, Ράμα, Φυτόπουλος, Ντουμάνης (83′ Κακάμης), Τσερκώνης (79′ Φέκκας), Βοΐλης (73′ Μαρτίνης), Κατσούκης (61′ Γούσιας), Ζιάκας (70′ Τσιριγώτης).

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Σωτήρης Συλαϊδόπουλος): Χριστογεώργος, Παλασκώνης (67′ Σπίνος), Βενέτης (81′ Καραγιάννης), Νταμπίζας, Μανιδάκης, Θεοδωράκης (54′ Αλεξανδρόπουλος), Εμμανουηλίδης, Σκεντεράι (73′ Μιχαήλ), Δουγένης, Καλομοίρης, Μαντζώρος (57′ Χριστοδούλου).