Δύο στα δύο της Νέων με πεντάρα!

Σημαντική νίκη σημείωσε η εθνική Νέων επί της Ρουμανίας για τη 2η αγωνιστική των προκριματικών του Ευρωπαίου πρωταθλήματος.

Η Ελλάδα προηγήθηκε στο 20′ μετά από ασίστ του Εμμανουηλίδη, όμως ένα λεπτό μετά η Ρουμανία ισοφάρισε σε 1-1 με γκολ του Σέφερ.

Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα προηγήθηκε ξανά στο 34′ με το πέναλτι του Τσαούση, ενώ ήρθε το 3-1 στο 46′ με τον Ιωαννίδη να σημειώνει το δεύτερό του γκολ και το 4-1 “έγραψε” ο Μπότος στο 74′ και στο 78′ έγινε το 4-2.

Στο 84′ ήρθε το πέμπτο γκολ της Ελλάδας με ωραία λόμπα του Εμμανουηλίδη και το τελικό 5-3 διαμορφώθηκε στο ένατο λεπτό των καθυστερήσεων με την απευθείας εκτέλεση φάουλ του Σέφερ.

ΕΛΛΑΔΑ (Γιάννης Γκούμας): Νικοπολίδης, Λύρατζης (87′ Βιταλιώτης), Μιχαηλίδης, Διαμαντής, Τσούσης (68′ Λιάβας), Μελιόπουλος, Νεοφυτίδης, Εμμανουηλίδης, Μπότος (87′ Κουτσουπιάς), Δούμτσης (60′ Γαϊτανίδης), Ιωαννίδης.

ΡΟΥΜΑΝΙΑ: Κριστέα (95′ Ρους), Ρους, Σερμπάν (51′ Ίσπας), Λέκα, Τσίριακ (51′ Τόμα), Στόικα (67′ Νίτου), Σέφερ, Μιχάλια, Σέρμπαν, Μπάικου (52′ Πετρίγια), Μανολάσε.