Εκμεταλλεύτηκε την αποβολή ο ΠΑΟΚ και πήρε τη νίκη!

Με εντελώς διαφορετικό αγωνιστικό πρόσωπο απ’ αυτό της προηγούμενης εβδομάδας στην Ξάνθη όπου ηττήθηκε με 8-0, η Κέρκυρα υποδέχτηκε τον ΠΑΟΚ και παρά την ήττα της με 1-2 είχε καλύτερη εικόνα από το προηγούμενο ματς.

Οι «Φαίακες» κατάφεραν να προηγηθούν στο 25′ με το γκολ του Γκογκού, ενώ στη συνέχεια είχαν ευκαιρίες για ένα δεύτερο γκολ με τους Μποτίνι και Βαγγέλοφ, όμως έμεινε το 1-0.

Έτσι ο ΠΑΟΚ στο δεύτερο ημίχρονο βρήκε τον τρόπο όχι μόνο να ισοφαρίσει, αλλά και να πάρει τη νίκη. Στο 79′ υπήρξε αποβολή του Μποτίνι με απευθείας κόκκινη κάρτα και με εκτέλεση φάουλ ο Σαπουντζής έκανε το 1-1 στο ματς! Και εκμεταλλευόμενοι οι Θεσσαλονικείς το αριθμητικό τους πλεονέκτημα διαμόρφωσαν το τελικό 1-2 με το γκολ του Τάχατου στο 86′!

Να σημειωθεί πως λίγα λεπτά πριν το τέλος του αγώνα, αποβλήθηκε από τον πάγκο του ΠΑΟΚ ο προπονητής Άγγελος Ζαζόπουλος για διαμαρτυρία.

ΚΕΡΚΥΡΑ (Βαγγέλης Καρπατσέλης): Ρίζος, Βλάχος, Πρέτζας, Χάτζι, Γουλιαρμής, Βαγγέλοφ, Γκασίδης, Στεργίου (2′ λ.τρ. Πάστρας), Παγιάτης, Γκόγκος, Μποτίνι, ενώ αγωνίστηκαν και οι Καρύδης, Νίκας, Βορβίλας.

ΠΑΟΚ (Άγγελος Ζαζόπουλος): Μπαλωμένος, Πουρναράς (46′ Τάχατος), Αβεντισιάν (46′ Στοΐνοβιτς), Παναγιώτου, Μουτζούρης, Βουτσάς, Καραμπέρης (46′ Σαπουντζής), Γρόσδης, Ξιφιλίνος, Θεοδωρίδης (60′ Αλτιντζής), Σπαρτιάτης (60′ Κορέας).