Εκτός έδρας νίκη της ΑΕΛ με Ηρακλή

Από την έδρα του Ηρακλή, πέρασε η ΑΕΛ στον Βόρειο όμιλο της Superleague K17, παίρνοντας τη νίκη με 3-1! Η ομάδα της Λάρισας εμφανίστηκε καλύτερη από τον «Γηραιό» και έτσι κατάφερε να φύγει από τη Θεσσαλονίκη με το τρίποντο.

Το 0-1 για την ΑΕΛ έγινε στο 12′ μετά από μία φάση διαρκείας, καθώς αρχικά ο Μορφάκης βγήκε τετ α τετ και πλάσαρε με τον Αναστασιάδη να διώχνει προσωρινά και τον Πινακά να παίρνει το… ριμπάουντ και να πλασάρει. Το 0-2 έγινε λίγο πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου και συγκεκριμένα στο 43′, με σκόρερ τον Μορφάκη.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι γηπεδούχοι μείωσαν σε 1-2 στο 60′, με το γκολ του Τσαννάκη, για να διαμορφωθεί το τελικό 1-3 στο 85′ με τον Πινακά να σημειώνει το δεύτερο προσωπικό του γκολ στον αγώνα.

ΗΡΑΚΛΗΣ (Θεόδωρος Ποντίδης): Αναστασιάδης, Μπίλης, Δρίζης, Τσαλταμπασίδης, Αρνομάλλης, Ντουλής, Δημητρακούδης, Τσαννάκης, Ζευκόπουλος, Τουργαΐδης, Λουφάκης, ενώ μπήκαν και οι Κατσιάκης, Γεωργάτος, Τσεκρέζι, Κούναλης, Παπαδόπουλος.

ΑΕΛ (Ζήσης Ζιάγκας): Παπαπολυμέρου, Πλατάνας, Μαλάκος (76′ Μίζα), Καλαπανίδας, Φουρκιώτης, Καμπέρης (85′ Κυρμιτζής), Μπαμπατζιάς, Καλύβας (70′ Γκαλγκανόπουλος), Μορφάκης (65′ Τόπης), Πινακάς (Κοντογιώργος), Κακαράντζας (75′ Πετάνι).