Επέστρεψε στον Πειραιά ο τίτλος των Κ17!

Ο Ολυμπιακός ήταν ο μεγάλος νικητής του τελικού της Superleague K17! Εκεί όπου έφτασαν οι δύο κορυφαίες ομάδες του Νοτίου ομίλου, όμως και από τις καλύτερες όλου του πρωταθλήματος. Ολυμπιακός και Αστέρας Τρίπολης αναμετρήθηκαν στο γήπεδο της Αρκαδίας «Θ. Κολοκοτρώνης», με τους «ερυθρόλευκους» να παίρνουν το πρωτάθλημα. Τον τίτλο αυτόν κατακτά για 4η φορά στην ιστορία της η ομάδα του Πειραιά, ενώ από την άλλη ο Αστέρας για πρώτη φορά συμμετείχε στον τελικό του Final 4 της Superleague K17!

Στο αγωνιστικό κομμάτι της αναμέτρησης, οι γηπεδούχοι μπήκαν αρκετά δυνατά στο ματς και έδειχναν αποφασισμένοι να κάνουν την υπέρβαση! Μόλις στο 3′ ο Αστέρας απείλησε με εκτέλεση φάουλ του Μαρίνου, με την μπάλα όμως να πηγαίνει ελάχιστα άουτ. Στο 17′ ο Γλέος πήρε την κεφαλιά, με τον Νικοπολίδη να κόβει για λίγο την πορεία της μπάλας και στη συνέχεια ο Ράμα να διώχνει πάνω στη γραμμή!

Στο 39′, όμως, οι Αρκάδες κατάφεραν να προηγηθούν. Ωραιά συνεργασία των Ντίνε, Μαρίονου, Διαμαντόπουλου με τελικό αποδέκτη τον Κανελλόπουλο ο οποίος με σουτ μέσα από την περιοχή έκανε το 1-0! Ο Αστέρας συνέχισε το ίδιο δυνατά και λίγο έλειψε να σημειώσει και ένα δεύτερο γκολ.

Το γεγονός όμως ότι δεν το πέτυχε έδωσε το δικαίωμα στον Ολυμπιακό να αντιδράσει και στο δεύτερο ημίχρονο αυτό έγινε.

Στο 48′ οι «ερυθρόλευκοι» απείλησαν με τον Φέκκα, αλλά ο Τσιμόπουλος έδιωξε σε κόρνερ. Στο 74′ ο Αστέρας απείλησε τον Ολυμπιακό με την ευκαιρία του Γλέζου και τον Νικοπλίδη να αποκρούει. Οκτώ λεπτά αργότερα, ο Νεοφυτίδης έκανε τη σέντρα με τον Τσιριγώτη να πιάνει το σουτ και να «γράφει» το 1-1! Στο 84′ όμως ο Ολυμπιακός μένει με δέκα παίκτες εξαιτίας μίας απερίσκεπτης κίνησης του Νεοφυτίδη προς την κερκίδα, η οποία του επέφερε την αποβολή.

Στο 101′ ο Αλέξανδρος Βοΐλης πιάνει κεφαλιά μέσα στην μικρή περιοχή αλλά η μπάλα περνάει ελάχιστα έξω από το κάθετο δοκάρι. Ο Αστέρας πέρασε και άλλο εξτρέμ στο γήπεδο στο β’ μέρος της παράτασης και πίεσε για τη νίκη. Στο 115′ ο Κανελλόπουλος πιάνει δυνατό σουτ και η μπάλα σταμάει στο δοκάρι. Μετά και από την ημίωρη παράταση ο αγώνας κρίθηκε, πλέον, στη διαδικασία των πέναλτι.

Εκεί όπου ο Ολυμπιακός φάνηκε πιο ψύχραιμος και πήρε τη νίκη, όπως και τον τίτλο.