Επίδειξη ισχύος με το «καλημέρα» από τον Ολυμπιακό

Με τον καλύτερο τρόπο άρχισαν οι Νέοι του Ολυμπιακού τις υποχρεώσεις τους στο πρωτάθλημα της Super League K19. Οι «ερυθρόλευκοι» φιλοξένησαν τον ΠΑΣ Γιάννινα στο γήπεδο του Φωστήρα στον Ταύρο και νίκησαν με 4-1!

Η ομάδα του Πειραιά εμφάνισε καλό πρόσωπο και στο πρώτο ημίχρονο έπαιξε και καλό ποδόσφαιρο, παρά το γεγονός ότι τα περισσότερα γκολ σημειώθηκαν στο δεύτερο μέρος της αναμέτρησης.

Στο 13′ ο Ράμα έκανε τη σέντρα από τα δεξιά, με τον Ξενιτίδη να πιάνει την κεφαλιά και να κάνει το 1-0. Στη συνέχεια ο Κωστανάσιος είχε δύο δοκάρια στο 21′ και στο 35′, ενώ στο 45+1′ ο ίδιος παίκτης πλάσαρε σε κενή εστία μετά από σέντρα του Μαρίνου!

Στο δεύτερο ημίχρονο ο ΠΑΣ Γιάννινα αντέδρασε και ισοφάρισε γρήγορα και στο 61′ έγινε το 1-1, όταν ο Λιάππης εκμεταλλεύτηκε το λάθος του αμυντικού Πέιου και του τερματοφύλακα Καραργύρη και με πλασέ έστειλε την μπάλα στα «ερυθρόλευκα» δίχτυα.

Ο Ολυμπιακός όμως «απάντησε» αμέσως και στο 65′ ο Μαρίνος με διαγώνιο σουτ μέσα από τη μεγάλη περιοχή έδωσε και πάλι στην ομάδα του Πειραιά το προβάδισμα. Στο 75′ ο Ξενιτίδης κέρδισε το πέναλτι από τον Λιάσο και ο Πέιος ανέλαβε την εκτέλεση «γράφοντας» το 3-1!

Το τελικό 4-1 διαμορφώθηκε στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων με το δεύτερο προσωπικό γκολ του Μαρίνου, μετά από ωραία ατομική ενέργεια του Κωστανάσιου.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Καραργύρης, Γαλούπης, Πέιος, Ράμα, Γκοτζαμανίδης (73′ Κωνσταντινίδης), Νεοφυτίδης, Ξενιτίδης, Φέκκας (82′ Κατσούκης), Κωστανάσιος, Μαρίνος, Βοΐλης (88′ Μπουλάρι).

ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ (Μάριος Νικολάου): Βενετικίδης, Νάνος, Τάτσης (85′ Γιωτάκης), Βασιλάκης, Κάγια, Θεοχάρης (46′ Τσούνης), Λιάπης, Λιάσος, Καραμποΐκης (85′ Μελιγγιώτης), Παπαδόπουλος, Πήλιος.