Η τύχη ήταν με το μέρος της Ξάνθης και πήρε το «διπλό»

Καλή νίκη κατάφερε και πήρε, εκτός έδρας, η Ξάνθη απέναντι στον Πανιώνιο για τη Superleague K20, έχοντας όμως και αρκετή δόση τύχης που την βοήθησε στο ματς.

Βέβαια θα μπορούσε να πει κανείς ότι ήταν άτυχος και ο Πανιώνιος, πέρα από την τύχη των φιλοξενούμενων, με τις ευκαιρίες που έχασε και δεν μπόρεσε να απαντήσει στο τελικό 0-1 της Ξάνθης.

Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να προηγηθούν στο 29′ με το πλασέ του Ιωάννου και στη συνέχεια στο πρώτο ημίχρονο ο Πανιώνιος είχε αρκετές καλές στιγμές και στο 35′ ήταν η σημαντικότερη όταν ο Τσιντώνης είχε οριζόντιο δοκάρι σε πλασέ που επιχείρησε και στην επαναφορά η προσπάθεια του Ζώτου σταμάτησε στο κάθετο δοκάρι της εστίας των Ακριτών!

Πέντε λεπτά μετά ο Δαυίδης είχε χαμένο τετ α τετ και οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με το 0-1.

Στο δεύτερο μέρος ο Πανιώνιος μπήκε δυνατά και στο 60′ κέρδισε το πέναλτι, με τον Μαχαίρα να το εκτελεί και ο Ζουρνατζίδης όμως να λέει «όχι», ενώ η Ξάνθη στην πρώτη της καλή στιγμή μετά το γκολ είχε την ευκαιρία για ένα δεύτερο τέρμα, όμως ο Νίκας αντέδρασε σωστά στο τετ α τετ του Οκάν.

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Δημήτρης Κοροπούλης): Νίκας, Μπέτσας, Γρηγορόπουλος, Μίκο, Αρσενίδης, Καραχάνας, Ζώτος (55′ Αποστόλου), Τσιντώνης (77′ Νομικός), Σουσώνης, Μαχαίρας, Δαυίδης (63′ Τσακυργιάννης).

ΞΑΝΘΗ (Κώστας Προδρομίτης): Ζουρνατζίδης, Χασάνογλου, Πεταλωτής, Γιανναράκης, Θεοφυλάκης, Τσέλα, Καλογιάννης (83′ Τενεκές), Τσάπαρης, Αγγελόπουλος (70′ Πατσιώρας), Σουλεϊμάν (89′ Γκίκας), Ιωάννου.