Κέρδισε άνετα την Ξάνθη, έχασε δύο παίκτες!

Παίζοντας καλό ποδόσφαιρο οι Νέοι του Ολυμπιακού νίκησαν την Ξάνθη στο Ρέντη με 3-0, για τη 18η αγωνιστική της Superleague K20. Έτσι οι «ερυθρόλευκοι» συνεχίζουν να βρίσκονται τρεις βαθμούς πίσω από τον πρωτοπόρο Παναθηναϊκό, κυνηγώντας τον τίτλο.

Από την άλλη όμως ο Ολυμπιακός έχασε δύο ποδοσφαιριστές, καθώς οι Κιρτζιαλίδης και Κωστανάσιος τραυματίστηκαν στο πρώτο ημίχρονο του αγώνα και έγιναν αναγκαστικές αλλαγές από τον προπονητή τους Βασίλη Βούζα.

Στο αγωνιστικό κομμάτι, μόλις στο 7′ ο Κιρτζιαλίδης κατάφερε να ανοίξει το σκορ με σουτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής. Ο Βοΐλης στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου ημιχρόνου ήταν αυτός ο οποίος σημείωσε το 2-0 στο ματς με ωραίο σουτ.

Από την άλλη η Ξάνθη δεν κατάφερε να μπει στο ματς όπως θα ήθελε και ήταν ελάχιστες οι φορές που ανησύχησε ο τερματοφύλακας του Ολυμπιακού, Καράδαης.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι «ερυθρόλευκοι» κατάφεραν να σημειώσουν ένα τρίτο γκολ νωρίς στον αγώνα, καθώς στο 51′ διαμορφώθηκε πάλι από τον Βοΐλη, ο οποίος με ωραία ατομική προσπάθεια πέρασε δύο παίκτες και με πλασέ έστειλε την μπάλα στα αντίπαλα δίχτυα!

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Βασίλης Βούζας): Καράδαης, Πανάγου, Κουγιός, Λάμπρου, Ράμα, Νεοφυτίδης, Κιρτζιαλίδης (14′ λ. τρ. Κωστανάσιος) (38′ λ. τρ. Πέιος), Ξενιτίδης, Βάρκας, Χατζηιωαννίδης, Βοΐλης (65′ Ζιάκας).

ΞΑΝΘΗ (Κώστας Προδρομίτης): Σταθάκης, Χασάνογλου (73′ Τενεκές), Παπάζογλου, Γιανναράκης, Πεταλωτής, Αγγελόπουλος, Τσαπάρης, Δημητρίου (57′ Ιωάννου), Σαμπανίδης (77′ Θεοφυλάκης), Δουλγέρης, Καλογιάννης.