Καλή νίκη με ωραία εμφάνιση από Αστέρα

Δυνατός ο Αστέρας Τρίπολης στο εντός έδρας ματς με την Ξάνθη για το πρωτάθλημα της Superleague K20, νικώντας με 4-1!

Η ομάδα της Αρκαδίας ήταν καλύτερη από την Ξάνθη και κατάφερε να πάρει μία άνετη νίκη, αφήνοντας ικανοποιημένο και τον προπονητή Γιώργο Γεωργουλόπουλο.

Στο 25′ ο Μαρίνος με απευθείας εκτέλεση φάουλ κατάφερε να ανοίξει το σκορ και το 1-0 ήταν και το σκορ του ημιχρόνου, αφού η Ξάνθη δεν εκμεταλλεύτηκε τις φάσεις που δημιούργησε, ενώ είχε δοκάρι και με τον Δουλγέρη. Στο δεύτερο μέρος με το… καλημέρα και συγκεκριμένα στο 48′ έγινε το 2-0, όταν ο Τζίμας έκλεψε την μπάλα στον χώρο του κέντρου και σε αντεπίθεση με πλασέ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα των φιλοξενούμενων.

Η Ξάνθη αντέδρασε και στο 60′ μείωσε σε 2-1 με το γκολ του Παπάζογλου, αλλά οι γηπεδούχοι είχαν τη δική τους απάντηση και στο 75′ με πέναλτι ο Αντζουλάς έκανε το 3-1, ενώ στο 83′ ο Κανελλόπουλος διαμόρφωσε το τελικό 4-1! Παράλληλα, να σημειωθεί ότι ο Αστέρας στο δεύτερο ημίχρονο είχε και δύο δοκάρια με τον Τζίμα.

ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ (Γιώργος Γεωργουλόπουλος): Τσιφτσής, Τσέκος, Ζήσης, Αντζουλάς, Χριστόπουλος, Γλέζος, Κανελλόπουλος, Τζίμας, Τζανγκ (75′ Χασάν), Μαρίνος (85′ Μιχελής), Νικολακόπουλος (80′ Κάρδαρης).

ΞΑΝΘΗ (Κώστας Προδρομίτης): Σταθάκης, Γιανναράκης, Θεοφυλάκης (73′ Ιωάννου), Χασάνογλου, Παπάζογλου, Τσέλα, Αγγελόπουλος, Δουλγέρης, Καλογιάννης (62′ Τσάπαρης), Σουλεϊμάν (80′ Δημητρίου), Σαμπανίδης.