Καλή παρουσία…

Δύο ματς έδωσε η εθνική Ελπίδων για τα προκριματικά του Euro 2017. Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα, χωρίς να έχει ελπίδες για πρόκριση στην επόμενη φάση, αντιμετώπισε Αλβανία και Πορτογαλία, μετρώντας μία νίκη και μία ήττα αντίστοιχα.

Απέναντι στην Αλβανία στο γήπεδο του Περιστερίου, η Εθνική μας νίκησε με 2-1, ανατρέποντας μάλιστα το σκορ καθώς στο πρώτο ημίχρονο είχε μείνει πίσω με 1-0 με το γκολ του Λατίφι στο 22′. Η απάντηση από την Ελλάδα ήρθε στο 44′, όταν ο Χοξαλάρι ανέτρεψε εντός της περιοχής τον Ιωαννίδη και ο επιθετικός του Αστέρα Τρίπολης με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι σημείωσε το 1-1! Στο δεύτερο μέρος της αναμέτρησης η Ελλάδα κατάφερε να σημειώσει το γκολ της νίκης στο 90ο λεπτό, χάρη σε γκολ του Μυστακίδη μετά από πάσα του Δώνη!

Να σημειωθεί πως και οι δύο ομάδες τελείωσαν τον αγώνα με παίκτη λιγότερο, καθώς αποβλήθηκαν οι Σκάλα (44′) και Τζανετόπουλος (85′).

Ελλάδα: Μπάρκας, Μύγας, Γιαννούλης (67′ Τσιμίκας), Ρισβάνης, Τζανετόπουλος, Σιώπης (36′ Τσιλιανίδης), Δώνης, Χαρίσης, Ιωαννίδης, Ορφανίδης (63′ Κουλούρης), Μυστακίδης.

Αλβανία: Στρακόσια, Γκουρίστα, Χοξαλάρι, Σκάλα, Πρένγκα, Γκρέζντα (46′ Καρίκι), Λάτσι, Μανάι, Μπάρε, Λατίφι, Τσεκίτσι.

Στο δεύτερο ματς για τα προκριματικά, η εθνική Ελπίδων αντιμετώπισε την πρωτοπόρο του ομίλου Πορτογαλία, εκτός έδρας, και ηττήθηκε με 1-0. Το γκολ που έκρινε το αποτέλεσμα του αγώνα, σημείωσε ο Ζέλσον Μάρτινς στο 54′.

Πορτογαλία: Ζοέλ Περέιρα, Φερνάντο, Φιγκουεϊρέδο, Σεμέδο, Νέβες, Φερνάντες, Αντρέ Χόρτα (46′ Καρβάλιο), Ζέλσον Μάρτινς (62′ Γκουέδες), Ριμπέιρο, Γιότα (72′ Πασιένσια), Ρικάρντο Χόρτα.

Ελλάδα: Μπάρκας, Ρισβάνης, Σιόπης, Δώνης (65′ Τσιλιανίδης), Χαρίσης (82′ Ορφανίδης), Ιωαννίδης, Μυστακίδης, Βούρος, Μανθάτης 86′ Κουλούρης), Τσιμίκας, Πούγγουρας.