Κράτησε για ένα ημίχρονο και το «χάλασε» σε λίγα λεπτά

Πικρή γεύση αφήνει στους Κ19 της ΑΕΚ το εντός έδρας ματς με την Μπάγερν Μονάχου, στο γήπεδο της Ριζούπολης, για την 3η αγωνιστική των ομίλων του Europa League! Αυτό γιατί οι «κιτρινόμαυροι» για ένα ημίχρονο ήταν καλοί και θα μπορούσαν μάλιστα να είχαν προηγηθεί στο παιχνίδι και δέχτηκαν το γκολ στα τελευταία λεπτά του πρώτου ημιχρόνου, ενώ στο δεύτερο μέρος της αναμέτρησης μέσα σε δέκα λεπτά κατέρρευσαν και δέχτηκαν δύο γκολ μέσα σε μόλις λίγα λεπτά…

Με αποτέλεσμα η ΑΕΚ να γνωρίσει την ήττα από τους Γερμανούς με 4-0 και παράλληλα να μένει χωρίς βαθμό στον όμιλο της διοργάνωσης.

Στο 10′ ο Μπούσης έκανε τη σέντρα από τα αριστερά, με τον Χριστόπουλο να κάνει το πλασέ στην κίνηση αλλά η μπάλα κατέληξε άουτ, ενώ επτά λεπτά μετά την ίδια κατάληξη είχε το σουτ του Σταμούλη έξω από τη μεγάλη περιοχή.

Παράλληλα στο 41′ η ΑΕΚ είχε τη μεγαλύτερη ευκαιρία στο παιχνίδι, όταν ο Σταμούλης έκανε τη σέντρα από τα δεξιά, με τον Χριστόπουλο να βρίσκει την μπάλα με το κεφάλι αλλά, ξανά, πήγε άουτ!

Μέχρι και αυτή την ευκαιρία της ΑΕΚ η Μπάγερν δεν είχε καταφέρει να απειλήσει τους «κιτρινόμαυρους» μέχρι που κέρδισε στο 42′ το φάουλ έξω από τη μεγάλη περιοχή. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Ζίρκζεε ο οποίος έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Τάφα για το 0-1!

Έτσι οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια, με την Μπάγερν στη μοναδική της ευκαιρίας και μάλιστα από στημένη φάση, να παίρνει το προβάδισμα στον αγώνα.

Στο δεύτερο ημίχρονο όμως οι Γερμανοί μπήκαν αποφασισμένοι στο γήπεδο για να τελειώσουν το ματς και ουσιαστικά το κατάφεραν μέσα σε λίγα λεπτά!

Η επιθετική δεινότητα της Μπάγερν ξεκίνησε στο 53′, όταν ο Ζίρκζεε μετά από ωραία ατομική ενέργεια έστειλε την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι μετά το σουτ που επιχείρησε!

Ένα λεπτό μετά ήρθε το 0-2 για τους φιλοξενούμενους, όταν ο Στίλερ εκτέλεσε το κόρνερ και τον Τσίλα να διπλασιάζει τα γκολ για την ομάδα του, εκμεταλλευόμενος τη σύγχυση που υπήρξε στην άμυνα της ΑΕΚ. Μάλιστα στο 55′, επίσης ένα λεπτό μετά το γκολ, η Μπάγερν είχε νέο δοκάρι σε σουτ του Τσίλα και στο 56′ έγινε και το 0-3! Ωραία συνεργασία του Ζίρκζεε με τον Σαμπανί, με τον τελευταίο να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα του ανήμπορου να αντιδράσει Τάφα.

Η Μπάγερν δεν σταμάτησε όμως εκεί, αφού στο 58′ είχε ξανά δοκάρι σε σουτ του Πούντιτς που κόντραρε και πήρε περίεργη τροχιά, ενώ στο 81′ διαμόρφωσε το τελικό 0-4, όταν ο Σαμπανί έκανε την κάθετη πάσα και ο Άντερσον αφού πέρασε τον Τάφα πλάσαρε για το τελικό αποτέλεσμα.

ΑΕΚ (Γιώργος Σίμος): Τάφας, Σταμούλης, Τσιβελεκίδης, Μπογκντάνι, Μπούσης, Τάμπας (76′ Καρβίδας), Μπότος, Σαρδέλης (60′ Τσέλιος), Γιούσης (86′ Πετούσης), Μαχαίρας (60′ Τσέλιος), Χριστόπουλος (85′ Μαλισόβας).

ΜΠΑΓΕΡΝ ΜΟΝΑΧΟΥ (Σεμπάστιαν Χένες): Φριχτλ, Στάνισιτς, Μάι, Ρίτσαρντς, Φράνκζε, Πούντιτς, Στίλερ (86′ Κελ), Λούνγκβιτς (86′ Ντάνιλιουτς), Τσίλα (72′ Γιόχανσον), Σαμπάνι, Ζίρκζεε (77′ Άντερσον).