Κυρίαρχος στο ντέρμπι των Κ15 ο Ολυμπιακός!

Τη νίκη που ήθελε για να μειώσει στους 2 βαθμούς από την κορυφή, πήρε ο Ολυμπιακός απέναντι στον πρωτοπόρο Παναθηναϊκό, για την 11η αγωνιστική του Νοτίου ομίλου της Superleague K15! Οι «ερυθρόλευκοι» επικράτησαν του Παναθηναϊκού με 2-0 στις εγκαταστάσεις του Ρέντη, αναγκάζοντας τους «πράσινους» στην πρώτη τους ήττα και δίνοντας ένα άλλο ενδιαφέρον στην κούρσα της πρώτης θέσης του πρωταθλήματος.

Στο πρώτο ημίχρονο οι δύο ομάδες δεν ρίσκαραν τόσο, με τον Ολυμπιακό να έχει την κατοχή και να πιέζει, χωρίς όμως να έχει τη μεγάλη ευκαιρία, ενώ από την άλλη ο Παναθηναϊκός έγινε επικίνδυνος σε δύο αντεπιθέσεις του χωρίς όμως να πετυχαίνει κάτι ουσιαστικό.

Στο δεύτερο μέρος της αναμέτρησης ο Ολυμπιακός μπήκε πιο δυνατά και εκμεταλλεύτηκε την κατοχή που είχε, σημειώνοντας με το… καλημέρα ένα πολύ ωραίο γκολ με σκόρερ τον Κίτσο! Συγκεκριμένα, στο 42′ ο Κίτσος πήρε την μπάλα έξω από τη μεγάλη περιοχή και με γυριστό σουτ και βάζοντας φάλτσο στην μπάλα, την έστειλε στο… παραθυράκι της εστίας του Αυγερινού για το 1-0!

Από εκεί και πέρα οι «ερυθρόλευκοι» είχαν μεγαλύτερη σιγουριά στο παιχνίδι τους και έδειχναν καλύτεροι και στο 79ο λεπτό του αγώνα ο Σταμούλης κέρδισε το πέναλτι από τον Αυγερινό, με τον Σπυριδάκη στο 80′ να το εκτελεί και να διαμορφώνει το τελικό 2-0!

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Γιώργος Παπακωστούλης): Γραμματικάκης, Φρέρης, Μπονέλης, Κατσογιάννης, Γιγίνης, Λιάτσος (70′ Παπανικόπουλος), Κίτσος (56′ Σπυριδάκης), Λιοφάγος, Σταμούλης (82′ Τσιουρής), Συρμής (62′ Ντόη), Καραπαναγιωτίδης (77′ Παστράς).

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Θωμάς Μαυρουδής): Π. Αυγερινός, Πορφυρόπουλος, Παυλάκης, Καρνέσης, Γωγουβίτης, Κωστόπουλος, Δημοσθενιάδης (64′ Ζαφείρης), Κρυπαράκος, Τζαβίδας (82′ Πουλιάνος), Τόρρα (79′ Θ. Αυγερινός), Τσοντάκης.