Μάγκικη πρόκριση της εθνικής Νέων στην elite round!

Την πρόκριση στην επόμενη φάση του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος 2018, πήρε η εθνική Νέων της Ελλάδας νικώντας την αντίστοιχη ομάδα της Ρωσίας στην Κρήτη με 2-1! Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα κατάφερε και πήρε μία μάγκικη πρόκριση, αφού έμεινε πίσω στο σκορ και στη συνέχεια με αρκετό πάθος και ωραίο ποδόσφαιρο κατάφερε να ανατρέψει την εις βάρος του κατάσταση και να πάρει τη νίκη που ήθελε…

Στο 21′ η Ρωσία κατάφερε να προηγηθεί στον αγώνα, όταν ο Τιχιζιάν βγήκε στην αντεπίθεση και με σουτ από τα αριστερά της μεγάλης περιοχής απείλησε τον Σιαμπάνη ο οποίος αρχικά έδιωξε, αλλά στην επαναφορά ο ίδιος παίκτης έκανε το 0-1!

Ευτυχώς η Ελλάδα δεν τα… έχασε και αμέσως έβγαλε καλή ψυχολογία στον αγώνα.

Πίεσε και στο 45′ κέρδισε το πέναλτι σε χέρι που έγινε από παίκτη της Ρωσίας μέσα στην περιοχή! Την εκτέλεση ανέλαβε ο τερματοφύλακας της Εθνικής μας, Σιαμπάνης, ο οποίος και ισοφάρισε σε 1-1!

Στο δεύτερο ημίχρονο η Ελλάδα ήταν σαφώς καλύτερη από τη Ρωσία και στο 58′ είχε δοκάρι με τον Ταμπά! Στο 64′ όμως οι Ρώσοι απείλησαν και ο Σιαμπάνης κατάφερε να διώξει με το πόδι το πλασέ μέσα από τη μικρή περιοχή…

Στο 77′ όμως ήρθε το γκολ της πρόκρισης για την Ελλάδα! Ο πρώτος σκόρερ της Superleague K20 με την φανέλα του Παναθηναϊκού, Εμμανουηλίδης, είχε μπει στο 57′ ως αλλαγή και 20 λεπτά δέχτηκε την ασίστ του Χατζηδίμπα και με σουτ διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα!

ΕΛΛΑΔΑ (Γιάννης Γκούμας): Σιαμπάνης, Παπάζογλου, Δημητρίου, Χατζηδήμπας, Ταμπάς, Μελιόπουλος, Κωστανάσιος, Ξενιτίδης (75′ Γιούσης), Δημήτρουλας (57′ Εμμανουηλίδης), Δουβίκας (80′ Νταλακούρας), Καμπετσής.

ΡΩΣΙΑ: Λομάεβ, Γκολούμπεβ (46′ Μουσάεβ), Μπορόντιν, Γκορσκόφ, Ούτκιν, Ντιβέεβ, Κακόεβ, Εβγκένιεβ, Τσιπτσένκο (65′ Ρουντένκο), Τιχιζιάν, Κισέλεφ (38′ λ.τρ. Σουλεϊμάνοφ).