Τελευταiα Νeα:

Ματς… ροντέο-διαφήμιση στο Περιστέρι!

Μπορεί στο τέλος του αγώνα να ανέβηκαν λίγο οι τόνοι και να υπήρξε ένταση για το γκολ του Ολυμπιακού, αλλά η γενική εικόνα του αγώνα των Κ17 ανάμεσα σε Ατρόμητο-Ολυμπιακό ήταν αρκετά καλή! Οι δύο ομάδες μοιράστηκαν από έναν βαθμό με το ισόπαλο 2-2 στο γήπεδο του Ηφαίστου στο Περιστέρι για τη Superleague Κ17 και είχαν από ένα ημίχρονο στον αγώνα.

Παρά τη δυνατή βροχή του δεύτερου μέρους, οι ομάδες προσπάθησαν να παίξουν καλό ποδόσφαιρο και κατάφεραν να κάνουν τον κόσμο που ήταν στο γήπεδο να χειροκροτήσει τους μικρούς για την προσπάθειά τους.

Οι γηπεδούχοι στο πρώτο ημίχρονο ήταν οι κυρίαρχοι του αγώνα και για αυτό άλλωστε μπόρεσαν να προηγηθούν με 2-0, απέναντι σε μία ομάδα που αιφνιδιάστηκε από το πάθος της ομάδας του Περιστερίου! Μόλις στο 8′ ο Μουρελάτος έβγαλε ωραία πάσα στον Νιτσάκη και εκείνος με πλασέ άνοιξε το σκορ για τον Ατρόμητο, ενώ στο 24′ έγινε και το 2-0 με τον Αυγουστάτο να σεντράρει από τα αριστερά και ο Νιτσάκης ξανά με πλασέ στην κίνηση να «γράφει» το 2-0!

Στη συνέχεια ο Ολυμπιακός προσπάθησε να αντιδράσει, αλλά είχε απέναντί του έναν πολύ καλό Μάνδα, ο οποίος στο 36′ πραγματοποίησε και διπλή εξ επαφής απόκρουση, κρατώντας το 2-0 υπέρ της ομάδας του!

Στο δεύτερο ημίχρονο όμως τα πράγματα άλλαξαν, αφού ο Ολυμπιακός έκανε δύο αλλαγές και μπήκε εντελώς διαφορετικός στο γήπεδο. Περισσότερο πάθος από τους «ερυθρόλευκους» αλλά και πιο σωστές επιθέσεις. Η πίεση απέναντι στον Ατρόμητο ήταν μεγάλη και στο 69′ από στημένη φάση ήρθε η μείωση στο σκορ σε 2-1. Συγκεκριμένα, ο Νεοφυτίδης «γέμισε» στην αντίπαλη περιοχή από εκτέλεση φάουλ και ο Σταυρόπουλος με προβολή έστειλε στην μπάλα στα αντίπαλα δίχτυα.

Ο Ολυμπιακός θα μπορούσε να είχε ισοφαρίσει με τους Σταυρόπουλο και Τσιριγώτη, αλλά ο Μάνδας ήταν εκπληκτικός και είχε… κατεβάσει ρολά στην εστία του πραγματοποιώντας σπουδαίες αποκρούσεις!

Στο 75′ οι «ερυθρόλευκοι» ζήτησαν πέναλτι σε ανατροπή του Ζιάκα ο οποίος πέρασε την μπάλα από δύο αμυντικούς του Ατρόμητου και στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων ήρθε το γκολ της ισοφάρισης για τον Ολυμπιακό, με τους γηπεδούχους να διαμαρτύρονται για τη συγκεκριμένη φάση. Ο Ζιάκας σέντραρε από τα αριστερά με τους παίκτες του Ατρόμητου να σηκώνουν το χέρι τους θεωρώντας ότι η μπάλα έχει περάσει την γραμμή και ήταν άουτ και η φάση έχει τελειώσει, αλλά ο βοηθός δεν υπέδειξε κάτι τέτοιο και ο Παπαδόπουλος είδε τον τερματοφύλακα Μάνδα να μην μπαίνει στην φάση και με πλασέ να διαμορφώνει το τελικό 2-2!

Για μερικά λεπτά ανέβηκαν λίγο οι τόνοι με τις διαμαρτυρίες των γηπεδούχων, αλλά στο τέλος όλοι ηρέμησαν και παραδέχτηκαν πως ήταν ένας αγώνας διαφήμιση για το πρωτάθλημα της Superleague Κ17, αν αναλογιστεί κανείς πως μπήκαν 4 γκολ σε έναν κακό αγωνιστικό χώρο από τη βροχή και στο δεύτερο ημίχρονο τα παιδιά αγωνιζόντουσαν υπό συνεχή βροχόπτωση και παρουσίασαν πάθος και νεύρο στο παιχνίδι τους!

ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ (Διονύσης Σάσσαλος): Μάνδας, Πάτσικας, Σκουτέρης, Ανδριόπουλος (68′ Στοΐλας), Βιταλιώτης, Χοχλάστος, Αυγουστάτος, Μουρελάτος (56′ Διακογεωργίου – 88′ Λέσι), Βαγγέλης (60′ Σαββίδης), Νιτσάκης, Ξενοπανάγος.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Τάσος Θέος): Νικοπολίδης, Κακάμης (46′ Τσιριγώτης), Παπαγγελής (56′ Γαλούπης), Παπαδόπουλος, Γκοτζαμανίδης, Νεοφυτίδης, Ντουμάνης (56′ Οικονομίκος), Φιτόπουλος (68′ Σταυρόπουλος), Βοϊλης, Κατσούκης (46′ Μαργαρίτης), Ζιάκας.