Ματσάρα στο Ρέντη! Από ένα ημίχρονο Ολυμπιακός και Σπόρτινγκ!

Ο Ολυμπιακός υποδέχτηκε τη Σπόρτινγκ Λισαβόνας στο Ρέντη, στην πρεμιέρα των ομίλων του Youth League της UEFA. Ένα ματς το οποίο πρόσφερε πλούσιο θέαμα, αλλά οι «ερυθρόλευκοι« ενώ προηγήθηκαν με 2-0 τελικά πήραν τον βαθμό της ισοπαλίας με το τελικό 2-2!

Φουριόζος και… 2-0!
Δυνατά ξεκίνησαν τον αγώνα οι Νέοι του Ολυμπιακού απέναντι στη Σπόρτινγκ και μπόρεσαν μέσα σε λίγα λεπτά να προηγηθούν με 2-0! Κάτι το οποίο αιφνιδίασε τους Πορτογάλους και φάνηκε αυτό μέχρι το ημίχρονο.

Μόλις στο 18′ οι «ερυθρόλευκοι» άνοιξαν το σκορ, όταν πίεσαν τους αμυντικούς των φιλοξενούμενων και τους ανάγκασαν σε λάθος. Στη φάση μπήκε ο Κωστανάσιος ο οποίος έκλεψε την μπάλα και με πλασέ στην κίνηση κατάφερε να κάνει το 1-0!

Το 2-0 για τον Ολυμπιακό δεν άργησε να έρθει, αφού στο 20′ ο Βρουσάι «γέμισε» από εκτέλεση κόρνερ και ο Λάμπρου με το κεφάλι έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της Σπόρτινγκ!

Οι Πορτογάλοι από εκεί και πέρα δεν μπόρεσαν να συνέλθουν από το γρήγορο 2-0 του Ολυμπιακού και οι Πειραιώτες είχαν το πάνω χέρι στο παιχνίδι και διατήρησαν το υπέρ τους προβάδισμα μέχρι την ανάπαυλα του αγώνα.

Αντέδρασε η Σπόρτινγκ και έγινε το… κακό
Στο δεύτερο ημίχρονο έγινε αυτό που προφανώς περίμενε και ο προπονητής των Κ20 του Ολυμπιακού, Βασίλης Βούζας. Οι Πορτογάλοι αντέδρασαν, αλλά βρήκαν κάπως ανέτοιμους τους γηπεδούχους και έτσι ήρθε νωρίς η μείωση του σκορ από τη Σπόρτινγκ.

Στο 47′ ο Λουίς μπόρεσε να κοντρολάρει την μπάλα μέσα στην περιοχή του Ολυμπιακού και με πλασέ μείωσε σε 2-1 για τους φιλοξενούμενους. Στη συνέχεια πίεσαν και άλλο για την ισοφάριση και είχαν στο 65′ δοκάρι σε απευθείας εκτέλεση φάουλ με τον Μπαλντέ.

Ό,τι όμως δεν κατάφερε στο 65′ ο μικρός της Σπόρτινγκ, το κατάφερε στο 76′ με τη βοήθεια της τύχης. Λάθος από τον Ολυμπιακό, πήρε την μπάλα από τα δεξιά και κάνοντας τη σέντρα η μπάλα βρήκε στο δοκάρι και μετά κατέληξε στα δίχτυα του Σκαφίδα για το 2-2!

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Βούζας): Σκαφίδας, Αγιώτης, Λάμπρου, Γαλούπης (29′ Γαλούπης λ.τ), Χατζηιωαννίδης (81 ‘ Νεοφυτίδης) , Πέιος, Ξενιτίδης, Τσερκώνης, Βρουσάι, Κωστανάσιος, Βοϊλης (46’ Τσιριγώτης).

ΣΠΟΡΤΙΝΓΚ (Φερνάντεζ): Μαξιμιάνο, Ντιαλό, Ριτσιούλι, Κόντε, Μπραγκάντσα, Φερέιρα, (88′ Μέντες), Λουίς, Λέαο, Καμπράλ, Κορέιρα, Ολιβέϊρα (34′ Μπαλντέ).