Μείωσε ο Παναθηναϊκός από την κορυφή (vid)

Την έβδομη συνεχόμενη νίκη τους σημείωσαν οι Κ20 του Παναθηναϊκού στο πρωτάθλημα της Superleague K20, επικρατώντας αυτή την φορά εκτός έδρας του Αστέρα Τρίπολης με 3-1! Με τους «πράσινους» να εκμεταλλεύονται την ισοπαλία του Ολυμπιακού με την ΑΕΚ και με τους τρεις βαθμούς που πήραν μείωσαν στους τέσσερις πόντους από την κορυφή όπου είναι οι «ερυθρόλευκοι», με την ομάδα του Πειραιά όμως να έχει και ένα ματς λιγότερο.

Στο ματς ο Αστέρας Τρίπολης ήταν αυτός που προηγήθηκε και συγκεκριμένα το 1-0 έγινε στο 25′ με την απευθείας εκτέλεση φάουλ του Παπαγγελή! Ο Παναθηναϊκός όμως αντέδρασε γρήγορα και στο 29′ κατάφερε να ισοφαρίσει σε 1-1, όταν ο Μίγγος «γέμισε» στην αντίπαλη περιοχή με εκτέλεση φάουλ και ο Μαυρομάτης με το κεφάλι έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Οι φιλοξενούμενοι από την ισοφάριση και μετά συνέχισαν δυνατά και αρκετά νωρίς στο δεύτερο ημίχρονο πήραν και το προβάδισμα. Στο 48′ ο Παναθηναϊκός έκανε το 1-2 με το γκολ του Μπουζούκη, ο οποίο σούταρε έξω από τη μεγάλη περιοχή με την μπάλα να πηγαίνει δοκάρι και… μέσα! Δέκα λεπτά μετά ο Παπανικολάου για τους «πράσινους» είχε δοκάρι, ενώ στη συνέχεια ο Αστέρας δημιούργησε ορισμένες ευκαιρίες για την ισοφάριση χωρίς όμως επιτυχία.

Με τον Παναθηναϊκό στο 83′ να εκμεταλλεύεται λάθος του τερματοφύλακα των γηπεδούχων και ο Δημήτρουλας μετά από φάση διαρκείας διαμόρφωσε το τελικό 1-3!

ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ (Απόστολος Χαραλαμπίδης): Τσιφτσής, Τσέκος, Παπαγγελής, Γ. Ζήσης, Ευαγγέλου, Μακροστέργιος, Κοντογιαννόπουλος, Μπαστιάνος, Μπινιώρης, Τσιώλης, Δουβίκας, ενώ μπήκαν και οι Αγγ. Ζήσης, Απειρανθίτης.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Βαγγέλης Σάμιος): Ξενόπουλος, Βαλμάς, Ντόκο, Μαυρομάτης, Ζερβόπουλος, Μίγγος (85′ Μανιδάκης), Θεοχάρης, Μπουζούκης, Παπανικολάου (89′ Σάμιος), Κουντουριώτης (76′ Ξεπαπαδάκης), Δημήτρουλας.