Με ένα γκολ σε κάθε ημίχρονο, πήρε το ντέρμπι απολαμβάνει την κορυφή!

Ο Παναθηναϊκός ήταν ο μεγάλος νικητής του ντέρμπι του Νοτίου ομίλου της Superleague K17 απέναντι στον Ολυμπιακό! Οι «πράσινοι» υποδέχτηκαν τους Πειραιώτες στο Κορωπί και κατάφεραν να επιβληθούν με 2-0, νίκη η οποία τους δίνει τη δυνατότητα να βρίσκονται μόνοι πρώτοι στη βαθμολογία του ομίλου.

Μόλις στο 6′ οι γηπεδούχοι κατάφεραν να προηγηθούν και να κάνουν το 1-0 με την απευθείας εκτέλεση κόρνερ του Ηλιάδη!

Οι «ερυθρόλευκοι» προσπάθησαν να αντιδράσουν και είχαν ευκαιρίες με τον Μπουλάρι, αλλά έμεινε το 1-0 υπέρ των γηπεδούχων. Και στο δεύτερο ημίχρονο, συγκεκριμένα στο 76′, ο Σερπέζης έκανε το σουτ με τον Καραργύρη να αποκρούει και στη συνέχεια η μπάλα να βρίσκει δοκάρι, ενώ ένα λεπτό μετά ο Αθανασακόπουλος με μακρινό σουτ διαμόρφωσε το τελικό 2-0!

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Σωτήρης Συλαϊδόπουλος): Μπότσαρης, Βαγιαννίδης, Παρασκευόπουλος, Σαντικάι, Μαυρουδής (87′ Καλαμπόκας), Ηλιάδης (63′ Σπίνος), Τζαβίδας (82′ Τσιμποκας), Αλεξανδρόπουλος, Σερπέζης, Αθανασακόπουλος (90′ Κώστας), Σαμαράς (65′ Ζαγαρίτης).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Τάσος Θέος): Καραργύρης, Κωνσταντινίδης, Μαρτίνης (80′ Τσαγκαλίδης), Γκοτζαμανίδης, Μποσκουΐδης, Γλυνός, Τσακίρης (82′ Μούγιος), Ράμα (54′ Ζαχαράκης), Μπουλάρι, Φέκκας (74′ Γεωργαντής), Κοτσιανούλης (54′ Νικόλης).