Με ήττα μπήκε στην elite round η εθνική Νέων

Δεν κατάφερε η εθνική Νέων να ξεκινήσει με θετικό τρόπο τις υποχρεώσεις της στην elite round του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος 2017 στο Άσσεν της Ολλανδίας. Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα έκανε πρεμιέρα με την Ουκρανία στον 1ο όμιλο της διοργάνωσης και γνώρισε την ήττα με 2-0.

Παρά το γεγονός ότι η Ελλάδα ξεκίνησε καλά το ματς έχοντας μία καλή ευκαιρία στο 6′ με τον Βρουσάι, η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη για την Εθνική μας. Σε αυτό έπαιξε ρόλο και ο τραυματισμός του Βρουσάι, ο οποίος έγινε αναγκαστική αλλαγή στο 26′ και τον αντικατέστησε ο Μπαστιανός.

Στο 21′ ο Βαλμάς έκανε πέναλτι στον Λούνοφ, το οποίο ανέλαβε να εκτελέσει ο Σαπαρένκο με την τύχη να χαμογελά στην Ελλάδα καθώς η μπάλα σταμάτησε στο δοκάρι της εστίας του Σιαμπάνη! Στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου ημιχρόνου οι Ουκρανοί κατάφεραν να προηγηθούν όταν ο Σαπαρένκο εκτέλεσε το κόρνερ και ο Μικολένκο έκανε το 1-0 ίσως στο χειρότερο χρονικά σημείο για την Ελλάδα.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Ελλάδα δεν μπήκε συγκεντρωμένα με συνέπεια οι Ουκρανοί να το εκμεταλλευτούν και στο 49′ έκαναν το 2-0, γεγονός που δεν άφησε και πολλά περιθώρια στην Εθνική μας για να διεκδικήσει κάτι καλό. Ο Τοπάλοφ στο 49′ βρήκε τον Ρουσίν και αυτός «έγραψε» το τελικό αποτέλεσμα στον αγώνα.

Ένα λεπτό αργότερα η Ουκρανία έμεινε με δέκα παίκτες, εξαιτίας δεύτερης κίτρινης του Γιάκιμετς (την πρώτη είχε αντικρίσει στο 7′), αλλά η Ελλάδα δεν κατάφερε να εκμεταλλευτεί το αριθμητικό της πλεονέκτημα και έτσι έμεινε το 2-0.

Στο άλλο ματς του ομίλου η διοργανώτρια Ολλανδία νίκησε με 1-0 τη Φινλανδία με γκολ στο 88′!

ΟΥΚΡΑΝΙΑ: Λούνιν, Μπουλέτσα (56′ Ποπόφ), Τσεμπέρκο, Ρουσίν (83′ Λεντνέφ), Λούνοφ, Τοπάλοφ (90+1′ Αλιμπέκοφ), Σάστλιτσεφ, Μικολένκο, Ντούμπιντσακ, Σαπαρένκο, Γιάκιμετς.

ΕΛΛΑΔΑ: Σιαμπάνης, Βαλμάς (54′ Παυλίδης), Κατράνης, Νικολάου, Ευαγγέλου, Λάμπρου (71′ Μπουζούκης), Λημνιός, Μίγγος, Βρουσάι (26′ λ.τρ. Μπαστιάνος), Νάτσος, Καμπετσής.