Με… εκτελεστή τον Λύρατζη ο ΠΑΟΚ

Τη νίκη με 2-1 εντός έδρας απέναντι στον Παναιτωλικό, πήρε ο ΠΑΟΚ στο πρωτάθλημα της Superleague K20. Η ομάδα του δικεφάλου έκανε ένα πολύ καλό πρώτο ημίχρονο και έτσι κατάφερε να προηγηθεί με 2-0.

Στο 17′ ο Κόζακ σε προσπάθειά του είχε δοκάρι, ενώ οι άνθρωποι του ΠΑΟΚ υποστήριζαν ότι η μπάλα πέρασε και τη γραμμή, αλλά ο διαιτητής έδειξε να συνεχιστεί ο αγώνας. Στο 29′ όμως οι γηπεδούχοι κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ.

Ο Χατζηστραβός ανατράπηκε μέσα στην περιοχή με τον διαιτητή της αναμέτρησης να δείχνει την άσπρη βούλα του πέναλτι, με τον επίσημο ΠΑΟΚ να αναφέρει στην ιστοσελίδα του ότι η απόφαση αυτή ήταν «αυστηρή»! Την εκτέλεση ανέλαβε ο Λύρατζης και έκανε το 1-0.

Ο ίδιος ποδοσφαιριστής στο 36′ «έγραψε» και το 2-0, μετά από πάσα του Χατζηστραβού, ενώ στο 38′ είχε δοκάρι ο Μιχαηλίδης με το κεφάλι μετά από κόρνερ του Κόζακ.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Παναιτωλικός κατάφερε νωρίς να μειώσει σε 2-1 με το σουτ του Γεωργούση, δίνοντας ένα άλλο ενδιαφέρον στον αγώνα, χωρίς όμως στη συνέχεια να καταφέρνει να ισοφαρίσει για να πάρει κάτι από τον αγώνα.

ΠΑΟΚ (Πάμπλο Γκαρσία): Μούτσα, Λύρατζης, Τσαούσης, Μιχαηλίδης, Διαμαντής, Μπαλογιάννης (63′ Μανιώτης), Τσιγγάρας, Χατζηστραβός, Τζοβάρας, Κόζακ (82′ Παπαδόπουλος), Σταθόπουλος (69′ Δούμτσης).

ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ (Γιώργος Ταράσης): Θεοδωρόπουλος, Πριόνας, Μπακογιάννης (75′ Αλ. Καββαδίας), Χριστογιάννης, Γιαννιώτης, Τσιγγάρας, Ντόβας (78′ Κοτρώτσος), Κυζιρίδης, Δ. Καββαδίας (46′ Πατίλας), Μπελεβώνης, Γεωργούσης.